Besimtarët myslimanë në Shqipëri festojnë Kurban Bajramin, mbushin sheshet dhe xhamitë

Must Read

Spanjë, mbi 300.000 persona të infektuar me Covid-19

Numri i të infektuarve me korona virusin e ri në Spanjë sot e tejkaloi kufirin psikologjik prej...

Kosovë, hapen xhamitë për besimtarët

Xhamitë e Kosovës u hapën sot për besimtarët.  Këtë për portalin rtv21.tv e ka konfirmuar sekretari i...

Greqia dërgon ekip shpëtimtarësh në Bejrut

Ekipi shpëtimtar prej 12 zjarrfikësish, me qen shpëtimi dhe dy automjete me pajisje të posaçme, sot nga...

Besimtarët myslimanë në Shqipëri sot festojnë Kurban Bajramin. Kremtimi i kësaj feste ka nisur që në orët e para të mëngjesit, kur besimtarët myslimanë iu drejtuan xhamive për të falur namazin.

- Advertisement -

Falja e namazit u zhvillua jo në vendin e përhershëm në “Sheshin Skënderbej” por në sheshin e vogël pranë pazarit të ri duke respektuar masat anticovid, mbajtjen e maskave dhe respektimin e distancës.

Në xhaminë e “Kokonozëve”, kreu i komunitetit mysliman të Shqipërisë, Bujar Spahiu dha urimin për këtë festë të shenjtë si dhe një këshillë për të kaluar së bashku situatën e pandemisë.

- Advertisement -

“Sot gjendemi në ditën e begatë të Kurban Bajramit, ku atmosfera shpirtërore ndodhet anë e mbanë. Qofshi të gëzuar me të afërmit e zemrës tuaj. Haxhi është pjesë e pandarë e besimtarëve myslimanë, ku është kulmi i përkushtimit fizik, por këtë vit për shkak të pandemisë mungesa e kësaj do të mbesë gjatë në mendjen e besimtarëve”, tha Spahiu.

- Advertisement -

Me rastin e festës së Kurban Bajramit, kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën.

Rama në një postim të tij në rrjetin social në Facebook, përmes një fotografie me një mbishkrim ka shkruar shkurt “Gëzuar Kurban Bajramin”.

Presidenti i vendit, Ilir Meta, në një prononcim për media nga Selia e Kryegjyshatës Botërore uron festën e Fiter Bajramit.

Presidenti ka përcjellë një mesazh të qartë për politikën, në këtë ditë feste të Kurban Bajramit, që ka mbledhur bashkë në selinë e Kryegjyshatës krerët e besimeve fetare në vend. Ai tha se politikanët duhet të marrin shembullin e bashkëpunimit e mirëkuptimit që kanë udhëheqësit fetarë në vendin tonë. 

- Advertisement -

Latest News

Kosovë, hapen xhamitë për besimtarët

Xhamitë e Kosovës u hapën sot për besimtarët.  Këtë për portalin rtv21.tv e ka konfirmuar sekretari i BIK-ut, Ahmet Sadriu.

Greqia dërgon ekip shpëtimtarësh në Bejrut

Ekipi shpëtimtar prej 12 zjarrfikësish, me qen shpëtimi dhe dy automjete me pajisje të posaçme, sot nga aeroporti ushtarak në Athinë, me...

Diabi kërkoi ndihmë pas shpërthimit në Bejrut

Kryeministri i Libanit, Hasan Diab në një fjalim të shkurtër televiziv u bëri thirrje të gjitha shteteve dhe miqve të Libanit t’i...

Rikthehet Europa League, sot luhen këto ndeshje

Europa League rikthehet sot pas 145 ditësh. Gjatë ditës së sotme do të zhvillohen katër ndeshje, tre prej...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com