Besimi takon drejtorin e BERZH-it Andi Aranitasi

Must Read

Evakuohet Kulla e Ajfelit pas kërcënimit me bombë

Kulla e Ajfelit në Paris është evakuuar pas marrjes së kërcënimit për vendosje të bombës, theksuan nga...

Zaev, Nikollovski dhe Filipçe gjobiten me nga 50 euro nga MPB

Ministria e Punëve të Brendshme me nga 50 ka gjobitur kryeministrin Zoran Zaev, Ministrin e Shëndetësisë, Venko...

Ambasadorja Bërns takon Shahpaskën

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot mbajti takim me ambasadoren e SHBA-së në Republikën...
- Advertisement -

Ministri i Financave, Fatmir Besimi sot ka takuar drejtorin e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim përgjegjës për Republikën e Maqedonisë së Veriut, Andi Aranitasi.

Aranitasi, në emër të BERZH-it, e përgëzoi për emërimin tij si ministër dhe i uroi suksese në punën e tij. Njëkohësisht, ai theksoi se mbështetja e BERZH-it do të vazhdojë në të ardhmen me shpresën për të kontribuar zhvillim më të shpejtë ekonomike, transmeton TV21.

- Advertisement -

Nga ana tjetër Ministri i Financave, Fatmir Besimi, tha se do ta shfrytëzojë mbështetjen e BERZH-it dhe institucionalisht do të gjejnë mënyrë për të tejkaluar të gjitha problemet.

“Realizimi i projekteve tashmë të filluara do të ketë rëndësi të madhe për lëvizjen e rritjes ekonomike gjatë pandemisë dhe gjithashtu përmirësimin e infrastrukturës e cila do të ketë një efekt pozitiv ekonomik në afat të gjatë. Duhet ta shfrytëzojmë mbështetjen e BERZH-it dhe institucionalisht të gjejmë mënyrë për të tejkaluar të gjitha problemet me të cilat përballemi në zbatimin e disa prej projekteve ekzistuese. Me realizimin e projekteve ofrojmë kushte më të mira për subjektet ekonomike që bëhen më konkurruese në treg. Njëkohësisht, përmes realizimit të projekteve kapitale mundëson punë për qindra firma vendore dhe rritje të punësimit në ndërtimtari”, theksoi Besimi.

- Advertisement -

Evakuohet Kulla e Ajfelit pas kërcënimit me bombë

Kulla e Ajfelit në Paris është evakuuar pas marrjes së kërcënimit për vendosje të bombës, theksuan nga drejtoria e kullës dhe policia,...

Zaev, Nikollovski dhe Filipçe gjobiten me nga 50 euro nga MPB

Ministria e Punëve të Brendshme me nga 50 ka gjobitur kryeministrin Zoran Zaev, Ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe Zv/kryeministrin për luftën...

Ambasadorja Bërns takon Shahpaskën

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot mbajti takim me ambasadoren e SHBA-së në Republikën e Maqedonisë së Veriut Kejt...

Pendarovski pas Këshillit për Siguri: Ora policore duhet të shkojë në histori

I pari i shtetit, Stevo Pendarovski, pas seancës së Këshillit për Siguri tha se se sipas analizës që është bërë nga të...

Shtip, për një orë gjobiten rreth 50 shoferë

Nëpunësit policorë në disa pika në Shtip për vetëm një orë në Shtip kanë regjistruar 50 shkelje nga ana e shoferëve. Zëdhënësi...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -