Besimi: Po punohet intensivisht në pakon e katërt të masave

Must Read

Përse nuk u planifikuan mjete për kompjuterë për nxënësit? Bytyqi: Konsideroj se më me rëndësi është ruajtja e vendeve të punës

Në pyetjen se pse Qeveria në pakon e katër ekonomike nuk ka paraparë vauçerë për të blerë...

Marrëdhëniet ndërmjet Rusisë dhe RMV-së karakterizohen me miqësi, u tha në takimin Xhaferi-Bazdinkin

"Marrëdhëniet ndërmjet Federatës Ruse dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut karakterizohen me miqësi, bashkëpunim parimor dhe transparencë".

Angazhohem për një ekonomi konkurruese – tha zv/kryeministri Bytyqi

Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi, para gazetarëve deklaroi se angazhohe për një ekonomi konkurruese duke shtuar...
- Advertisement -

Ministri i Financave, Fatmir Besimi në paraqitjen e tij sot para mediave potencoi se intensivisht po punohet në pakon e katërt të masave e cila është e kahëzuar drejt rikuperimit ekonomik, përkatësisht përforcim të likuiditetit dhe stabilitetit financiar të ndërmarrjeve, stimulim të  konsumit privat dhe nxitje të investimeve në ekonomi.

“Do të punojmë në atë që të përfundojë shpejtë trendi negativ dhe ta zvogëlojmë goditjen ndaj ekonomisë në tremujorin e tretë dhe të katërt, ndërsa në vitin 2021 të kemi edhe rritje pozitive, nën kushtin që të mos ketë përkeqësim të gjendjes epidemiologjike. Konkretisht, këto masa duhet të ndërlidhen me ato të mëparshmet dhe të “injektojnë” likuiditet të ri në ekonomi. Në atë drejtim, po ridizajnohen apo përmirësohen edhe disa nga masat ekzistuese të cilat kanë potencial për mbështetje të mëtutjeshme të rikuperimit ekonomik”, shtoi ministri i Financave./MIA

- Advertisement -

- Advertisement -

Përse nuk u planifikuan mjete për kompjuterë për nxënësit? Bytyqi: Konsideroj se më me rëndësi është ruajtja e vendeve të punës

Në pyetjen se pse Qeveria në pakon e katër ekonomike nuk ka paraparë vauçerë për të blerë kompjuterë fëmijët që u përkasin...

Marrëdhëniet ndërmjet Rusisë dhe RMV-së karakterizohen me miqësi, u tha në takimin Xhaferi-Bazdinkin

"Marrëdhëniet ndërmjet Federatës Ruse dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut karakterizohen me miqësi, bashkëpunim parimor dhe transparencë". Kështu u...

Angazhohem për një ekonomi konkurruese – tha zv/kryeministri Bytyqi

Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi, para gazetarëve deklaroi se angazhohe për një ekonomi konkurruese duke shtuar se gjatë punësimit duhet të...

47 fëmijë dhe 14 të punësuar në çerdhe në izolim nga Covid-19

1 çerdhe e mbyllur, 47 fëmijë dhe 14 të punësuar në çerdhe janë në izolim nga Covid-19. Ky është bilanci i gjendjes...

Makron takohet me Tihanovskajan, premtoi ndihmë për ndërmjetësim në krizën politike në Bjellorusi

Presidenti i Francës, Emanuel Makron sot në Vilnus u takua me lideren e opozitës bjelloruse Svetllana Tihanovskaja, me ç’rast premtoi ndihmë për...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -