Array

Berlin: Qytetarët mund të vizitojnë zyrën e Merkel

Must Read

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit,...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan...
- Advertisement -

Qindra vizitorë kanë mbushur ndërtesën e kancelarisë gjermane për tu bërë pjesë e traditës së përvitshme të kancelares gjermane Angela Merkel të dyerve të hapura. Për dy ditë, cdokush mund të vizitojë zyrat e kancelares, madje duke kaluar në tapetin e kuq që shtrohet për zyrtarët e lartë të shteteve që vijnë në Berlin.

Një pjesë e vizitorëve patën mundësi të shikonin nga afër helikopterin e kancelares, ndërsa ajo u shpjegonte se e përdor për të shkuar në vendet ku nuk ka aeroport apo që janë shumë larg për të shkuar me makinë.

- Advertisement -

Ndërtesa e kancelarisë, që është më e madhe se Shtëpia e Bardhë, u ngrit pas propozimeve të bëra nga paraardhësi i Merkel, kancelari Helmut Kohl.

835 arkitektë nga 54 shtete morën pjesë në konkursin për ndërtimin e saj që përfundoi në 2001 dhe ku sot punojnë 450 zyrtarë.

- Advertisement -

Skulptura 90 tonëshe me emrin “Berlin” dhe e gdhendur nga artisti spanjoll Eduardo Chilliada u vendos jashtë kancelarisë në praninë e kancelarit Gerhard Shrëder.

- Advertisement -

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit, ekipi tetovar do të jetë...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar se do të suvencionohen pagat...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan me grupin e tifozëve “Komitët”...

Ndotësit do të kapen me dron, nga 18 xhirime, kapet një ndotës

https://youtu.be/IMbCRan-vnM Patrulla ekologjike, me dron fluturon disa herë në javë për të kontrolluar se kush ndotë dhe...

Dislokimi i bastoreve, Besimi premton Projekt/Ligj të ri

https://youtu.be/0o3WxJSWFE4 Problemi me dislokimin e bastoreve mbetet akoma i pazgjidhur. Ndonëse janë dhënë shumë premtime, pikat e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -