Benzina lirohet për gjysmë denari, çmimi i diselit mbetet i njëjtë

TË FUNDIT

Tetovë, me fishekzjarre festojnë 108 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

Në sheshin Iliria në Tetovë me fishekzjarre po festohet 108 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë.

41 viktima dhe 1022 të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, bëri të ditur se gjatë 24 orëve të fundit nga 3127 testime të realizuara,...

Black Friday, turma me qytetarë për të blerë! Filipçe: Duhet të jeni të durueshëm

https://youtu.be/nbNvO7FY5U0 Turma të mëdha vërshuan qendrat tregtare të Shkupit ditën e djeshme....

Dita e tretë e protestave të VMRO-DPMNE-së! Mickoski: Këtë fundjavë në Sofje copëtohet identiteti

https://youtu.be/XC1qXQ8Ckcw Zoran Zaev është duke përgatitur një dështim kombëtarë, por nga secili...

Jeton e vetme në një dhomë konvikti! E përmalluar për fëmijët kërkon ndihmë

https://youtu.be/4QLTvlEr72E Kjo është Zana Kuqi nga Tetova. Ajo jeton...

Benzina dhe vaji ekstra i lehtë i lehtë për amvisëri do të bien për gjysmë denari për litër prej sonte në mesnatë, ndërsa çmimi i diselit do të mbetet i njëjtë, vendosi sot Komisioni Rregullator për Energjetikë dhe Shërbime të Ujit (KRE). Me këtë vendim ulen çmimet me pakicë të derivateve të naftës me një mesatare prej 0.39 për qind.

Çmimi i ri me pakicë i EUROSUPER BS-95 do të jetë 58.5 denarë për litër, EUROSUPER BS-98 do të shitet për 60.5, EURODIESEL BS (DE V) për 50.5, dhe vaji ekstra i lehtë për amvisëri (EL -1) për 50 denarë për litër.

Me vendimin e KRE-së për 0,184 denarë për kilogram, po rritet çmimi me pakicë i mazutit M-1 NS rritet dhe do të arrijë në 26,938 denarë.

Si arsye për ndryshimin në çmimet me pakicë të derivateve të naftës, KRE potencon uljen e çmimit të referencës së benzinës në tregun botëror me 2.37 për qind dhe naftës me 1.499 për qind në shtatë ditët e fundit, si dhe 0.311 për qind kursin e këmbimit më të ulët të denarit krahasuar me dollari. sn/

  • Tags
  • 8

TË NGJAJSHME