BE: Rifillimi i dialogut Prishtinë- Beograd muajin e ardhshëm

Must Read

Aktivistët e “Stop Rusino” takohen me ministrin Nuredini: Pas 5 viteve “Rusino” do të jetë vend për piknik

Pas 5 viteve Rusino do të jetë vend për piknik, kështu ka deklaruar ministri i Ambientit Jetësor,...

Shekerinska: Nga aleatët tanë, duke e pe përfshirë edhe Bullgarinë, presim të ndihmojnë e jo të sprapsin

Nga aleatët tanë, duke e përfshirë edhe Bullgarinë, presim të ndihmojnë, e jo të sprapsin, deklaroi pasdite...

Spasovski paralajmëron zgjidhje për qytetarët të cilët s’kanë nënshtetësi

Qindra bashkëqytetarë, edhe pse jetojnë në Maqeodni para se vendi të fitojë pavarësinë nga Jugosllavia, ende nuk...
- Advertisement -

Bashkimi Evropian ka konfirmuar se dialogu mes Beogradit dhe Prishtinës, i ngrirë që nga vitit 2018 përsëri do të fillojë gjatë muajit korrik.

Këtë e ka konfirmuar zëdhënësi për Punë të Jashtme, Peter Stano në brifingun e sotëm të rregullt për gazetarë në Bruksel.

- Advertisement -

“BE është e përkushtuar të vazhdojë plotësisht të angazhohet të punojë në rifillimin e dialogut, për këtë dëshmi më e mirë është emërimi i Përfaqësuesit special Mirosllav Lajçak i cili ditëve të kaluara ka qenë në Prishtinë dhe Beograd dhe si rezultat i kontakteve dhe aktiviteteve të tij, dialogu do të duhet të rifillojë në korrik”, ka thënë Stano.

Zëdhënësi ka shtuar se data e saktë do të kumtohet më vonë.

- Advertisement -

Në ndërkohë pritet deri në fund të kësaj jave liderët e Kosovës dhe Serbisë të udhëtojnë për Bruksel për vizita individuale dhe takime në institucionet e BE-së./MIA

- Advertisement -

Aktivistët e “Stop Rusino” takohen me ministrin Nuredini: Pas 5 viteve “Rusino” do të jetë vend për piknik

Pas 5 viteve Rusino do të jetë vend për piknik, kështu ka deklaruar ministri i Ambientit Jetësor, Naser Nuredini pas takimit me...

Shekerinska: Nga aleatët tanë, duke e pe përfshirë edhe Bullgarinë, presim të ndihmojnë e jo të sprapsin

Nga aleatët tanë, duke e përfshirë edhe Bullgarinë, presim të ndihmojnë, e jo të sprapsin, deklaroi pasdite ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska...

Spasovski paralajmëron zgjidhje për qytetarët të cilët s’kanë nënshtetësi

Qindra bashkëqytetarë, edhe pse jetojnë në Maqeodni para se vendi të fitojë pavarësinë nga Jugosllavia, ende nuk kanë shtetësi. Mospasja e shtetësisë...

Fatmire Isaku merr postin e zëvendësministres së Punëve të Jashtme

Pas seancës së djeshme parlamentare ku u votuan zëvendësministrat, sot, nënkryetarja e PDSH-së, Fatmire Isaku mori postin e zëvendësministres së Punëve të...

Spasovski flet për gjobat e dhëna prej 50 eurove për Zeavin, Filipçen dhe Nikollovskin

Është e mjaftueshme që institucionet të funksionojnë dhe të mos bëjnë dallime në mes qytetarit të thjeshtë dhe ndonjë bartësi të funksionit...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -