Array

BE përkrah Ballkanin Perëndimor në Samitin e Vjenës

Must Read

Murinjo arriti në Shkup me ekipin e tij

Trajneri i Tottenham Zhoze Murinjo së bashku me lojtarët arriti në Shkup, raporton TV21.

Snopçe: Vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia është e partizuar!

Deputeti nga koalicioni ASH-AAA, Halil Snopçe në magazinën informative në TV21, tha se vetë ministrat e kësaj...

A shkoi mbarë trajnimi për platformën online? Trajnuesi Ismaili: Nuk pritet fillim i suksesshëm i vitit shkollor

Mungesa e infrastrukturës IT, e kompjuterëve për mësuesit dhe koha e shkurtër janë disa nga sfidat kryesore...
- Advertisement -

Nis punimet Samiti i Vjenës
(E plotësuar) Nis punimet Samiti i Vjenës. Paneli për mosmarrëveshjet në Ballkanin Perëndimor shënoi hapjen e samitit të Vjenës, që bën bashkë liderët e rajonit dhe përfaqësues të lartë të Bashkimit Evropian. Pjesë e këtij Samiti janë ministrat e Jashtëm dhe të Integrimit të rajonit.

——————-

- Advertisement -

Përfaqësuesja e lartë për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë dhe zëvendës-presidente e Komisionit Evropian, Federica Mogherini, zëvendës-presidenti për Unionin e Energjisë, Maroš Šefčovič dhe komisionari evropian për Politikë të Fqinjësisë dhe Negociata për Zgjerim, Johannes Hahn do të përfaqësojnë Bashkimin Evropian në Samitin e Ballkanit Perëndimor nesër Vjenë, njoftoi me anë të një komunikate Komisioi Evropian nga Brukseli.

“Ky Samit, nikoqir i të cilit do të jetë Kancelari Austriak Werner Faymann, do të vazhdojë me progresin e bërë që nga Samiti i Berlinit në gusht të vitit të kaluar, dhe do të kërkojë zhvillimin e mëtejshëm të bashkëpunimit në mes të vendeve të Ballkanit Perëndimor (Shqipëria, Bosnja e Hercegovina, Kosova, Mali i Zi, ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë, Serbia) në ballafaqimin me sfidat e përbashkëta, në veçanti migrimin – një prej temave kryesore të këtij Samiti, i cili përfshin edhe bashkëpunimin rajonal, dialogun fetar dhe luftimin e ekstremizmit.

- Advertisement -

Në sesionin e Shefave të Qeverive, Kryeministrat do të diskutojnë situatën ekonomike aktuale në rajon, arsimin e të rinjve/profesional dhe lidhjen. Përfaqësuesja e Lartë/Zëvendës Presidentja Mogherini do të marrë pjesë në këtë sesion. Ajo tha “Rajoni i Ballkanit Perëndimor ballafaqohet me shumë sfi da, duke filluar nga urgjenca për të trajtuar çështjet e sigurisë dhe migrimit deri te nevoja për të adresuar vështirësitë ekonomike dhe politike në shumë vende. Samiti i Ballkanit Perëndimor në Vjenë do të na japë një mundësi të rëndësishme, jo vetëm për të diskutuar sfidat aktuale, por edhe për të diskutuar të ardhmen tonë të përbashkët.”
Komisionerin Hahn, bashkë me Ministrat e Jashtëm do të diskutojnë çështjen aktuale me prioritet në bashkëpunimin rajonal, sfidat aktuale të ndërlidhura me migrimin. Komisioneri Hahn tha: “Ne kemi parë progres të jashtëzakonshëm në agjendën tonë të përbashkët të lidhjes që nga Samiti i Berlinit vitin e kaluar dhe kemi identifikuar projektet investuese konkrete me prioritet në rajon, të cilat mund të mbështeteshin nga Instrumenti Para Përafrimit (IPA).”
Zëvendës Presidenti Šefčovič dhe Ministrat e Ekonomisë do të debatojnë për perspektivat ekonomike të rajonit, për energji dhe lidhjen e transportit si dhe për trajnimin profesional. Zëvendës Presidenti Šefčovič tha: “Strategjia jonë e Unionit për Energji thekson shumë qartë se Bashkimi Evropian nuk ndalet në kufijtë e Bashkimit. Kjo është arsyeja pse ne nuk kursejmë asnjë përpjekje për të lidhur më mirë Ballkanin Perëndimor në sistemet tona të energjisë. Ky është mesazhi që i kam dhënë së fundi Serbisë dhe ky është edhe mesazhi im për Samitin”.
Para Samitit, sot Komisioni Evropian ka dhënë edhe 1.5 milionë € në financimin humanitar, për të ndihmuar refugjatët dhe imigrantët në Serbi dhe në ish Republikën Jugosllave të Maqedonisë. Kjo ndihmë do të mbështesë partnerët humanitarë në ofrimin e shërbimeve bazë të emergjencës, si ujë të pijshëm, higjienë, kujdes shëndetësor, strehim dhe mbrojtje për refugjatët dhe imigr antët, në përmirësimin e qendrave të pranimit dhe në bashkëpunim e raportim për çështjet e migrimit në rajon. Christos Stylianides, Komisioneri i BE-së për Ndihmë Humanitare dhe Menaxhim të krizës, tha: “Ballkani Perëndimor po ballafaqohet me një numër të paprecedent të refugjatëve dhe imigrantëve në kalim. BE-ja po e rritë ndihmën e saj humanitare për t’u ofruar atyre lehtësimin e nevojshëm urgjentisht. Ky është solidariteti evropian në thelb”.

Komisioni Evropian ka dhuruar më parë mbi 90 000€ në ndihmë humanitare për ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë (më 31 korrik 2015) dhe 150 000 € për Serbinë (më 20 gusht 2015) si reagim ndaj kësaj situate emergjente. Financimi është bërë direkt në shoqatat kombëtare të Kryqit të Kuq të të dy vendeve. Ndihma e përgjithshme humanitare e BE-së për mbështetjen e refugjatëve dhe imigrantëve në Serbi dhe ish Republikë Jugosllave të Maqedonisë arrin vlerën 1.74 milion €.

- Advertisement -

Në Agjendën Evropiane për Migrim, Komisioni Evropian ka nisur një qasje gjithëpërfshirëse në adresimin e sfidave të migrimit, si në aspektin afatshkurtër ashtu edhe në aspektin afatgjatë. Bashkëpunimi dhe mbështetja për vendet e treta, veçanërisht atyre që janë afër, është një element qenësor i kësaj qasjeje.

Historiku

Nikoqir i këtij Samiti do të jetë Kancelari Federal Austriak Werner Faymann, i cili ka ftuar në këtë ngjarje Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor 6 (Shqipëri, ish-Republikë Jugosllave të Maqedonisë, Kosovë, Mal i Zi, Serbi dhe Bosnje e Hercegovinë) si dhe të Gjermanisë, Francës, Italisë, Kroacisë dhe Sllovenisë.

- Advertisement -

Murinjo arriti në Shkup me ekipin e tij

Trajneri i Tottenham Zhoze Murinjo së bashku me lojtarët arriti në Shkup, raporton TV21. Shumë ekspertë Zhoze Murinjon...

Snopçe: Vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia është e partizuar!

Deputeti nga koalicioni ASH-AAA, Halil Snopçe në magazinën informative në TV21, tha se vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia...

A shkoi mbarë trajnimi për platformën online? Trajnuesi Ismaili: Nuk pritet fillim i suksesshëm i vitit shkollor

Mungesa e infrastrukturës IT, e kompjuterëve për mësuesit dhe koha e shkurtër janë disa nga sfidat kryesore se pse fillim viti shkollor...

Tetovë, infektohet një edukatore me Covid-19, izolohen fëmijët që kanë qenë nën përkujdesjen e saj

Një edukatore e çerdhes “Rinia” në Tetovë ka rezultuar pozitiv me Covid 19. E njëjta   tani është në gjendje të mirë shëndetësore,...

Hajko Mas është në karantinë, i infektuar me Covid-19 një person i sigurimit

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Hajko Mas është në karantinë pasi një truprojë e tij ka qenë pozitiv në koronavirusin e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -