Array

BE: E nevojshme për të zgjidhur çështjen e imigracionit

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

Ban Ki-moon, Matteo Renzi dhe Federica Mogherini do të udhëtojnë sot në brigjet e Siçilisë për të shprehur vullnetin e tyre që të marrin fund dramat e imigracionit klandestin.

Sipas një komunikate të BE-së ,Shefja e diplomacisë së Bashkimit Evropian, Mogherini do të jetë së bashku me sekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon dhe kryeministrin italian, Matteo Renzi në bordin e anijes së marinës San Gusto në brigjet siçiliane (…) në kuadër të një solidariteti evropian në përpjekje për të shpëtuar jetët e imigrantëve që kalojnë Mesdheun.

- Advertisement -

Drejtuesit e Bashkimit evropian thanë se një përpjekje e përbashkët është e nevojshme për të zgjidhur çështjen e imigracionit duke trajtuar shkaqet rrënjësore si në rastet urgjente.
Kështu nënvizoi BE tetë ditë pas mbytjes së një peshkarexhe që transportonte rreth 750 imigrantë duke shkaktuar 24 të vdekur dhe rreth 700 të zhdukur, me vetëm 28 të mbijetuar.

Kjo dramë ndodhi një javë pas mbytjes së dy anijeve të tjera në Mesdhe duke shkaktuar 450 të zhdukur.

- Advertisement -

Pas kësaj tragjedie në Mesdhe evropianët janë detyruar të reagojnë. Të mbledhur të enjten në një samit të jashtëzakonshëm në Luksemburg, drejtuesit e BE-së ranë dakord për trefishimin e mjeteve të operacionit të tyre Triton për mbikëqyrje dhe asistencë në Mesdhe.

- Advertisement -

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -