Banka Popullore apelon që vendimet e saj të mos vendosen në kontekst politik

Must Read

I dyshuari për vrasjen e Sazdos u ekstradua në Maqedoni

I dyshuari për vrasjen e Nikolla Sazdovskit është ekstraduar dhe tani është në dispozicion të organeve të...

Austria blen 18 helikopterë italianë

Ministria austriake e Mbrojtjes mori vendim që të furnizojë 18 helikopterë nga Italia për nevojat e armatës,...

Shumë lumenj nën mesataren për muajin shtator

Shumica e lumenjve në vend tek të cilët sot janë kryer matje hodrologjike, tregojnë ulje të niveleve...
- Advertisement -

Banka Popullore sot përmes një kumtese u bëri thirrje të gjitha subjekteve  të respektojnë pavarësinë dhe autonomin e saj.

Nga Banka Popullore thonë që vendimet e saj të mos vendosen në kontekst politik.

- Advertisement -

“Banka popullore është institucion me pavarësi dhe autonomi të garantuar ligjore, e cila gjatë realizimit të qëllimeve  të tyre të konfirmuara  ligjore dhe detyrave udhëhiqet  jashtëzakonisht nga  ligjet, megjithatë duke e  mbrojtur interesin e qytetarëve”, thuhet në kumtesën e Kabinetit të guvernatores së BP-së.

Në kumtesë theksohet  se pikërisht  pavarësia dhe profesionaliteti i tillë në realizimin e qëllimeve dhe detyrave të Bankës Popullore është ajo që me vite i garanton  mbajtjen  e stabilitetit të denarit, sistemin bankar, përkatësisht stabilitetin e tërësishëm makroekonomik.

- Advertisement -

“Prej atje, u bëjmë thirrje  të gjitha subjekteve  t’i respektojnë  pavarësinë dhe autonominë e Bankës popullore dhe vendimet e saj të mos lihen në kontekste  politike”, shtohet në kumtesën e Bankës Popullore. 

- Advertisement -

I dyshuari për vrasjen e Sazdos u ekstradua në Maqedoni

I dyshuari për vrasjen e Nikolla Sazdovskit është ekstraduar dhe tani është në dispozicion të organeve të ligjit në Maqedoni. 21-vjeçari u...

Austria blen 18 helikopterë italianë

Ministria austriake e Mbrojtjes mori vendim që të furnizojë 18 helikopterë nga Italia për nevojat e armatës, transmetojnë mediat lokale.

Shumë lumenj nën mesataren për muajin shtator

Shumica e lumenjve në vend tek të cilët sot janë kryer matje hodrologjike, tregojnë ulje të niveleve nën mesataren për muajin shtator.

Gjobiten 679 persona për mos mbajtjen e maskave

Policia ka gjobitur 679 qytetarë gjatë 24 orëve të kaluara në territorin e vendit, në lidhje me masën për mos mbajtjen e...

Qeveria britanike mohoi se kryeministri Xhonson javën e kaluar ishte në Itali

Qeveria britanike sot i mohoi informacionet në disa media se kryeministri Boris Xhonson javën e kaluar ishte në Itali, duke bërë të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -