Avokatët kërkojnë vendim për shfajësim për Janakievskin për rastin “Dhuna në Qendër”

Must Read

Policia e Tetovës ka privuar nga liria 4 shtetas të Shqipërisë

Dje (25-tetor) rreth orës 19:20, në rrugën e,,Ilindenit“ në Tetovë, pjestarët e policisë nga SPBTetovë kanë privuar...

Bajden: Falë Trampit, Koreja e Veriut ka raketa më të rrezikshme

Kandidati presidencial i Partisë Demokratike dhe ish nënpresident  i SHBA-së, Xho Bajdeni e akuzoi rivalin e tij,...

Zjarrëfikësit në protestë, kërkojnë rrogën e rezikshmërisë

Zjarrfikësit e Qytetit të Shkupit protestuan në Brigadën Autokomanda për shkak të mospagimit të kompensimit për rrezik...

Avokatët e ish-ministrit të Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakievski, sot në fjalët përmbyllëse për lëndën “Dhunë në Qendër” kërkuan që ai të lirohet nga aktakuza.

Avokati Dimitar Dangov kërkoi që Prokuroria ta tërheq aktakuzën sepse, sipas tij, nuk ekzistojnë dëshmi, ndërsa nëse nuk e bën këtë PTHP-ja, gjykata të sjell vendim për shfajësim.

Para gjykatës sot vendim për shfajësim kërkoi edhe avokati Elenko Milanov, i cili tha se nëse sipas prokurorëve, Janakievski ishte i afërm i Nikolla Gruevskit, pse atëherë është përgjuar.

“Nëse Janakievski gjoja ishte njeri i besueshëm i Nikolla Gruevskit, nuk do të ishte në serinë e bisedimeve të përgjuara telefonike”, ka thënë sot në sallën gjyqësore avokati Elenko Milanov.

Të akuzuar në këtë lëndë janë ish-kryeministri Nikolla Gruevski, ish-ministri Mile Janakievski, Daniella Rangelova, Borçe Bogdanovski, Milan Andonovski, Aleksandar Trajkovski dhe edhe shumë të tjerë. Sipas aktakuzës, ata akuzohen për nxitje të dhunës në protestat para komunës Qendër në qershor të vitit 2013.

Policia e Tetovës ka privuar nga liria 4 shtetas të Shqipërisë

Dje (25-tetor) rreth orës 19:20, në rrugën e,,Ilindenit“ në Tetovë, pjestarët e policisë nga SPBTetovë kanë privuar nga liria personat: E.Z (24),...

Bajden: Falë Trampit, Koreja e Veriut ka raketa më të rrezikshme

Kandidati presidencial i Partisë Demokratike dhe ish nënpresident  i SHBA-së, Xho Bajdeni e akuzoi rivalin e tij, shefin aktual të shtetit Donald...

Zjarrëfikësit në protestë, kërkojnë rrogën e rezikshmërisë

Zjarrfikësit e Qytetit të Shkupit protestuan në Brigadën Autokomanda për shkak të mospagimit të kompensimit për rrezik në punë, për të cilën...

Osmani: Për mbishkrimet nëpër monumente zgjidhje le të gjejnë historianët jo politikanët

Lidhur me kërkesat e fundit të politikanëve bullgarë për të ndryshuar pllakat në monumentet që lexojnë "okupatori fashist Bullgar", Osmani tha se...

Osmani: Ka dallime me Bullgarinë në pritshmëritë nga marrëveshja

Bujar Osmani, Ministri i Punëve të Jashtme, në konferencën e sotme për media tha se ka dallime midis Maqedonisë dhe Bullgarisë në...

More Articles Like This