Astronautët fillojnë trajnimin në ambientet jashtë anijes hapësinore

TË FUNDIT

Osmani jep mbështetje për grafën etnike në letërnjoftime

Edhe Bujar Osmani nga BDI ka shprehur përkrahje për grafën etnike në letërnjoftime. Në ClickPlus deklaroi se mungesa e një...

Nuk përjashtohet mundësia për bashkëpunim LSDM-BDI në zgjedhjet lokale, tha Osmani

Përvojat nga zgjedhjet paraprake dhe fakti se kemi një mandat të dytë qeverisës, janë një argument i mjaftueshëm që...

ASH-ja nuk është e përgatitur të jetë në Qeveri, tha Osmani në Click Plus

Duke folur për Alternativën dhe gatishmërinë e BDI-së që të bashkëqeverisë me të, Bujar Osmani në ClickPlus ka folur...

Alternativa në Qeveri? Osmani: Jemi të gatshëm nëse e pranon programin

Paralajmërimet e liderit të Lëvizjes Besa, Bilall Kasami se po negociohet me dy deputetë të opozitës për të rritur...

Në BDI ka njerëz që kanë ambicie personale, tha Bujar Osmani në Click Plus

Zhvillimet e fundit në BDI dhe përplasjet mes eksponentëve, i ka komentuar Bujar Osmani në Click Plus. Ai e...

Grupi i parë i astronautëve kinezë të cilët janë zgjedhur për misionin e lidhur me ndërtimin e stacionit hapësinor kinez janë duke kaluar nëpër trajnime për aktivitete jashtë anijes hapësinore, përpara misionit hapësinor me njerëz, shkruan “Xinhua”.

Sipas Administratës Kombëtare të Hapësirës Kineze, 11 misione janë planifikuar të ndërtojnë stacionin hapësinor kinez gjatë dy viteve të ardhshme, përfshirë ndërtimin e modulit qendror i cili pritet të nisë në gjysmën e parë të këtij viti, dy kapsula laboratorike, katër anije me njerëz dhe katër për materialin.


Sipas Zhou Jianping, projektuesi kryesor i programit hapësinor të Kinës, moduli kryesor do të lançohet nga zona e lançimeve në Wenchang, në provincën Hainan.

Lëshimet e sondës Tianzhou-2 dhe raketës me njerëz Shenzhou-12 do të bëhen pasi moduli kryesor të dërgohet në orbitë.

TË NGJAJSHME