ASH-AAA: MEPSO dhe ELEM të heqin dorë nga shtrenjtimi i energjisë elektrike

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Koalicioni Ash-AAA ka reaguar në lidhje me shtrenjtimin e energjisë elektrike. Sipas tyre qeveria po e vështirëson më shumë situatën në të cilën ndodhen qytetarët për shkak të pandemisë.

“Fatkeqësisht edhe në kohë pandemie qeveria nëpërmjet enteve rregullatore
është vendosur në mbrojtje të monopoleve dhe oligopoleve duke e renduar
edhe më tej situatën e qytetarëve! Është më se irritues fakti se shteti
ynë këmbë kryq po vazhdon të luajë me fatin e qytetarëve të vet!

- Advertisement -

Rritja e çmimit të energjisë elektrike për 7.4 % është rritje drastike
që nuk do të ishte arsyetuar as në kohë normale, e aq më pak mund të
arsyetohet në kohë krize kur qytetarët i kanë të ardhurat e zvogëluara.
Në vend se të ndihmohen qytetarët po ballafaqohen gjithnjë e më shumë me
shpenzime shtesë.

Arsyetimi se kjo rritje bëhet për shkak të të ardhurave të zvogëluara në
këtë sektor është skandaloz, pasi që qytetarët kanë paguar dhe vazhdojnë
të paguajnë faturat e rrymës elektrike edhe në kohë krize pa asnjë
dallim.

- Advertisement -

Të revoltuar si çdo qytetar i vendit tonë, koalicioni ASh-AAA kërkon
tërheqje të menjëhershme të vendimit të Komisionit Rregullator! Shteti
ka për obligim t’u del në ndihmë qytetarëve në vend se t’i ngarkojë ata
me rritje çmimesh të pa baza.

Si shtet që aspiron Bashkimin Evropian kemi obligim të sillemi në frymë
evropiane dhe t’u përshtatemi praktikave evropiane që qytetarin
gjithmonë e kanë në rend të parë!

- Advertisement -

Në këtë drejtim koalicioni ASh-AAA kërkon që çmimi i energjisë elektrike
të zvogëlohet për 20% minimumi me qëllim që qytetarët të kenë lehtësi
deri në tejkalimin e pandemisë, ndërkaq të rishikohet edhe tarifa
industriale për bizneset. Ne si koalicion jemi të gatshëm që me çdo
kusht t’u dalim në krah qytetarëve duke i mbështetur plotësisht në
kërkesat e tyre.” – thonë nga ky koalicion.

- Advertisement -
  • Tags
  • 3

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -