Array

Arritjet teknologjike që do ta habisin botën

Must Read

Cipras: Micotakis duhet t’u kërkojë falje grekëve që i mashtroi dhe i mbushi me gënjeshtra, urrejtje dhe ndarje për Marrëveshjen e Prespës

Kur e zgjidhëm problemin me  fqinjët verior, zgjodhën  ta ngrejnë vendin në këmbë,  ndërsa tani kryeministri i...

Gjenden 28 emigrantë në dy lokacione në Kumanovë

Ministria e Punëve të Brendshme, informoi se sot herët në mëngjes, në aksione të ndara në fshatrat...

Under nga Roma tranferohet në Leicester

Skuadra angleze po përforcojnë radhët e tyre për sezonin e ri. Leicester City...
- Advertisement -

Avancimet teknologjike kanë qenë në rritje eksponenciale deri tani. Teknologjia është rrënjosur aq thellë në jetën tonë sa që është e vështirë tani të imagjinohet jeta pa të.
Teknologjia është e aftë për të krijuar lidhje të mëdha; kur ne i bashkojmë idetë natyrore dhe teknologjike, atëherë mund të kemi një harmonizim mes këtyre dhe të krijojmë gjëra të mëdha.

Imagjinoni se lidhja që Facebook po provon ta krijojë si një web global është e ndërlidhur me pulset elektromagnetike të zemrave tona. Në vend se t’i pyetni shokët përmes tastierës se si janë ata, ju ndjeni atë çfarë ata ndjejnë.

- Advertisement -

Ne vendosim se çfarë është dhe çfarë nuk është e mundur – qoftë nëse ne e dimë atë apo jo. Më poshtë do t’i gjeni arritjet e ardhshme teknologjike të cilat do t’ju lënë pa mend:

1. Bioteknologjia – Duar bionike të kontrolluara nga truri i njeriut!
Maxriter_pro-digits-bionic-fingers
1
Nëse një person do të pësojë një dëmtim të rëndë në dorë, ky opsion duket të jetë i përsosur! Duke pasur një dorë të ngjashme me atë që ka krijuar Zoti për ne, gjërat do të bëhen edhe më mirë këtu poshtë në Tokë.

- Advertisement -

Këto duar bionike janë komplet të kontrolluara nga truri dhe nuk ka nevojë për ndonjë operacion që t’i lidhim ato me trupin tonë. Këto duar do të kushtojnë sigurisht shtrenjtë, por do të fitohet mundësia për të pasur një dorë plotësisht funksionale në të ardhmen, transmeton Lajmi.net.

2. Arkitektura e ardhshme – Rrokaqiejt rrotullues në Dubai
021_DUBAI
2
Tashmë Dubai është i njohur për arkitekturën e mahnitshme. Kjo ndërtesë jo vetëm që është e bukur, por ajo lëvizë vazhdimisht. Keni dëgjuar ndonjëherë për të? Përderisa kjo mund të tingëllojë e pasigurt, ajo është e ndërtuar nga turbinat e erës të cilat krijojnë energji! Me kalimin e kohës, kjo ndërtesë do të prodhojë energji të mjaftueshme për vete dhe për ndërtesat rreth saj.

- Advertisement -

Është e përbërë nga 59 njësi të ndara ose kate të cilat rrotullohen rreth 6 metra për minutë që nuk vërehet fare. Do të dëshironit të jetonit në një ndërtesë të tillë?

3. Kapaciteti i kompjuterëve
computer_timeline
3
Ju kujtohet 10 vite më parë çfarë kompjuteri keni përdorur? A keni celular të mençur? Hapësirat për ruajtjen e të dhënave janë duke u bërë edhe më të mëdha, përderisa teknologjia në vetvete është duke u bërë më e vogël.

Shikojeni madhësinë e Mac Book Mini! Si mundet një pajisje kaq e hollë të jetë në gjendje të kryejë funksione aq mirë për një kohë të gjatë? Celularët janë bërë shumë të hollë gjithashtu, makinat faks, printerët, të gjithë.

Çfarë mendoni, si do të jetë teknologjia pas 5-10 viteve? A mendoni se ka teknologji e cila nuk është ende në dispozicion për publikun dhe mbahet sekret? Hulumtoni më shumë dhe do të shihni që po.

4. Transporti
tesla-motors_model-s
4
Ka shumë dizajne të veturave të cilat ecin përmes karburantit plotësisht të pastër që është gjerësisht i disponueshëm dhe plotësisht i pa dëmshëm. Përdorimi i gazit është reaksion kryesisht për shkak të parave dhe tërë industrisë.

Dizajnet e veturave si kjo e Tesla janë në drejtimin e duhur. Ato ende nuk janë gjerësisht në dispozicion, por do të bëhen shumë shpejtë. Njerëzimi do të ketë nevojë që të hartojë metoda të reja të transportit që i zëvendëson makinat e tanishme dhe madje edhe rrugët, transmeton Lajmi.net.

Idetë e teletransportit do të integrohen në realitetin tonë shumë shpejtë!

5. Komunikimi
ESP-Psychics-Explained-Telepathic-Communication-Spiritual-Power-Gifts-God-or-Satan-Telepathy-Orgin-The_Bible
5
Niveli ynë i komunikimit ka rënë së tepërmi pas shpërthimit të internetit, celularëve dhe kompjuterëve. Përderisa kjo teknologji janë të mahnitshme dhe kanë potencial që të na lidhin neve më tej, ato janë duke u keqpërdorur. Çka nëse e kombinojmë vetëdijen tonë me teknologji dhe nevoja jonë për teknologji fizike zhduket? A do të jetë kjo e mundur?

Në fund të fundit, çdo gjë është e mundur dhe e gatshme tani, qoftë edhe vetëm si koncept. Kur e zbatojmë atë në 3D, ideja është plotësisht e mundur të bëhet realitet.

6

Manifestimi i këtyre teknologjive ‘joreale’ qëndron në mes të artistit dhe inxhinierit. Në mes të vizionit dhe logjikës së projektimit të teknologjisë ekziston një krijim i pafund.

Në vitet e ardhshme edhe celularët do të zhduken, dhe njeriu do të bëhet vetë pajisja e cila do të ketë aftësinë të komunikojë me njerëzit nga një largësi e madhe përmes teknologjisë e cila do të integrohet në vetëdijen e njeriut.

- Advertisement -

Cipras: Micotakis duhet t’u kërkojë falje grekëve që i mashtroi dhe i mbushi me gënjeshtra, urrejtje dhe ndarje për Marrëveshjen e Prespës

Kur e zgjidhëm problemin me  fqinjët verior, zgjodhën  ta ngrejnë vendin në këmbë,  ndërsa tani kryeministri i Maqedonisë së Veriut i lavdëroi...

Gjenden 28 emigrantë në dy lokacione në Kumanovë

Ministria e Punëve të Brendshme, informoi se sot herët në mëngjes, në aksione të ndara në fshatrat Vaksincë dhe Llojan të Kumanovës...

Under nga Roma tranferohet në Leicester

Skuadra angleze po përforcojnë radhët e tyre për sezonin e ri. Leicester City kanë konfirmuar transferimin e talentit...

Nesër merret vendim për qëndrimin ditor në shkolla

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse nesër në mëngjesin do të takohet që ta shqyrtojë mundësinë për vendosjen e qëndrimit ditor në shkolla, ndërsa...

Në Moskë më shumë se 60.000 vullnetarë për vaksinën ruse

Më shumë se 60.000 njerëz  u paraqitën vullnetarisht të marrin pjesë në testimin e vaksinës ruse kundër Kovid-19 në Moskë, deklaroi sot...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -