Arrestohet adoleshentja në SHBA arrestohet për vrasje pas mashtrimit të rrjeteve sociale që përfundoi me vdekje

TË FUNDIT

Një vajzë nga New Mexico në SHBA është akuzuar për vrasje pasi një skemë zhvatjeje në rrjetin Snapchat shkoi keq dhe paguesi i parave përfundoi i qëlluar për vdekje.

18 vjeçarja Anna Bella Dukes, u arrestua të hënën për pjesën e saj në vrasjen e shkurtit 2021 të ish-oficerit të burgut Elias Otero, 24 vjeç, tha policia.

Dukes besohet se me anë të rrjetit Snapchat është lidhur me të vëllanë e Otero, Nicholas, dhe më pas e joshi në një takim ku tre njerëz të armatosur, duke përfshirë dhe të dashurin e saj, prisnin viktimen, shkruan e përditshmja lokale  Albuquerque Journal.

Ata i grabitën Nicholas para dhe bizhuteri, më pas e çuan në shtëpinë e të vëllait, ku i kërkuan Elias të sillte para, përndryshe e kërcënuan se do të vrisnin Nicholas, raporton rrjeti KOB 4.

Elias kishte kërcënuar të qëllonte ndaj pengmarrësve por konfrontimi rezultoi fatal kur i dashuri i Dukes, Adrian Avila, 17 vjeç, hapi zjarr dhe qëlloi për vdekje Elias, sipas raportimeve.

Dukes përballet tashmë me akuza vrasjeje, pengmarrjeje, grabitje të armatosur dhe prishje të provave në skenën e krimit.

Avila u dorëzua në polici muajin e kaluar, dhe tani përballet me të njëjtat akuza me Dukes.

Nëna në zi e viktimës Alicia Otero tha për mediat se shpreson që të bëhet drejtësi për të birin e saj.

“Çdo ditë uroj që të bëhet drejtësi, që dikush të paguajë  për atë që i bënë, duke ditur se ai është dorëzuar. Ndjehem mirë që të paktën nuk do të mbetet pa zgjidhur”, shtoi ajo.

MARKETING I PAGUAR POLITIK