Anulohet dhënia e azili për migrantët në Teksas

TË FUNDIT

Osmani jep mbështetje për grafën etnike në letërnjoftime

Edhe Bujar Osmani nga BDI ka shprehur përkrahje për grafën etnike në letërnjoftime. Në ClickPlus deklaroi se mungesa e një...

Nuk përjashtohet mundësia për bashkëpunim LSDM-BDI në zgjedhjet lokale, tha Osmani

Përvojat nga zgjedhjet paraprake dhe fakti se kemi një mandat të dytë qeverisës, janë një argument i mjaftueshëm që...

ASH-ja nuk është e përgatitur të jetë në Qeveri, tha Osmani në Click Plus

Duke folur për Alternativën dhe gatishmërinë e BDI-së që të bashkëqeverisë me të, Bujar Osmani në ClickPlus ka folur...

Alternativa në Qeveri? Osmani: Jemi të gatshëm nëse e pranon programin

Paralajmërimet e liderit të Lëvizjes Besa, Bilall Kasami se po negociohet me dy deputetë të opozitës për të rritur...

Në BDI ka njerëz që kanë ambicie personale, tha Bujar Osmani në Click Plus

Zhvillimet e fundit në BDI dhe përplasjet mes eksponentëve, i ka komentuar Bujar Osmani në Click Plus. Ai e...

SHBA-të kanë anuluar papritur planet e paralajmëruara më parë për t’u dhënë azil migrantëve në dy pika hyrëse në Teksas, duke zbehur shpresat e qindra njerëzve që kanë pritur në Meksikë me muaj për të hyrë në SHBA, presidenti i ri i SHBA-së Xho Bajden është zotuar të ndryshojë politikën e ashpër të paraardhësit të tij Donald Tramp mbi migrantët.

Departamenti i Sigurisë së Brendshme, bazuar në “rishikimet aktuale operacionale”, tha se nuk mund të thoshte menjëherë kur do t’i lejonte migrantët të hynin përmes kalimeve Brovënsvill dhe El Paso.

Javën e kaluar, Departamenti kumtoi se do të fillonte të pranonte kërkesa për azil në raste aktive në të dy kalimet, të hënën dhe të premten.

Ndërkaq, zëdhënësja e Departmentit nuk dha arsye specifike për vonesën në dhënien e azilit, por tha se institucioni do të fillojë rishikimin e atyre vendeve kur partnerët ndërkombëtarë zbatojnë masa të caktuara për të siguruar shëndetin, sigurinë dhe proceset e duhura.

Bajdeni u zotua të përfundojë fushatën e Trampit, e cila ka detyruar më shumë se 65.000 latino-amerikanë të largohen nga SHBA-ja.

TË NGJAJSHME