Ambasadorja Kim: Marrëveshja Kosovë-Serbi hap i madh për paqen dhe progresin në Ballkanin Perëndimor

Must Read

Mbi 73 milionë shikues e kanë ndjekur debatin e parë Tramp-Bajden

Më shumë se 73 milionë njerëz në SHBA e kanë ndjekur raundin e parë të debatit të...

Zaev: Mickoski vraponte pas meje që të shpallet gjendje të jashtëzakonshme

Kryeministri Zoran Zaev në lidhje me pohimet e VMRO-DPMNE-së se nuk do të votojnë në Kuvend...

Autoritetet e Kosovës nuk e lejuan ministrin serb Sharçeviq të hyjë në vend

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës e hodhi poshtë kërkesën e Ministrit të Arsimit të Serbisë,...
- Advertisement -

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Juri Kim e ka përshëndetur marrëveshjen e nënshkruar sot mes Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë.

Vlerëson se marrëveshja për normalizim ekonomik është një hap i madh përpara për paqen dhe prosperitetin në Ballkanin Perëndimor.

- Advertisement -

“Një hap i madh përpara për paqen dhe prosperitetin në Ballkanin Perëndimor. Me përqendrim në krijimin e vendeve të punës dhe rritjen ekonomike, të dy vendet ishin në gjendje të arrijnë një përparim të vërtetë në bashkëpunimin ekonomik në një gamë të gjerë çështjesh”, shkroi Kim

Ndërkohë, ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj ka përshëndetur marrëveshjen e nënshkruar mes Kosovës dhe Serbisë për normalizimin ekonomik, të cilën e theksoi si një hap të jashtëzakonshëm drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve dhe njohjes së ndërsjellë..

- Advertisement -

“Kjo marrëveshje do të krijojë jo vetëm parakushtet për një zhvillim të hovshëm ekonomik të Republikës së Kosovës, por edhe do të mundësojë zbardhjen e fatit të personave të pagjetur, si një prej pjesëve më të dhimbshme nga lufta e fundit në Kosovë”, u shpreh Cakaj.

Gjithashtu Cakaj theksoi se njohja e Kosovës nga Izraeli është shenjë e rikthimit të fuqishëm të kauzës së drejtë të saj në arenën ndërkombëtare.

- Advertisement -

“Njohja e pavarësisë së Republikës të Kosovës nga Izraeli, ndërkaq, është shenjë e rikthimit të fuqishëm të kauzës së drejtë të saj në arenën ndërkombëtare. Zoti i bekoftë shqiptarët, Kosovën e Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, përfundoi Cakaj reagimin e tij.

- Advertisement -
  • Tags
  • 5

Mbi 73 milionë shikues e kanë ndjekur debatin e parë Tramp-Bajden

Më shumë se 73 milionë njerëz në SHBA e kanë ndjekur raundin e parë të debatit të parë televiziv parazgjedhor mes presidentit...

Zaev: Mickoski vraponte pas meje që të shpallet gjendje të jashtëzakonshme

Kryeministri Zoran Zaev në lidhje me pohimet e VMRO-DPMNE-së se nuk do të votojnë në Kuvend për miratimit e gjendjeve e...

Autoritetet e Kosovës nuk e lejuan ministrin serb Sharçeviq të hyjë në vend

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës e hodhi poshtë kërkesën e Ministrit të Arsimit të Serbisë, Mladen Sharçeviq për të hyrë...

Putin dhe Makron kanë bërë thirrje për ndërprerje të përleshjeve në Nagorno-Karabah

Presidentët e Rusisë dhe Francës, Vladimir Putin dhe Emanuel Makron, biseduan për përshkallëzimin e konfliktit në rajonin e diskutueshëm Nagorno-Karabah dhe u...

Moti me diell dhe vranësira mesatare

Moti në mbarë vendin do të jetë me diell me vranësira mesatare, në pjesët perëndimore kohë pas kohe dukshëm i vranët me...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -