Ahmeti porosi Zaevit e Mickoskit: Mësoni nga Goce Dellçevi që me plis fliste para shqiptarëve për problemet e përbashkëta, që i bashkonte njerëzit, e nuk i ndante

Must Read

Vreshtarët nga rajoni i Tikveshisë kërkojnë hapjen e kufijve për eksport të rrushit të Maqedonisë së Veriut

Të hapen kufijtë për eksportin e rrushit dhe të kontaktohet me ambasadorët e huaj rreth kësaj çështje,...

Pensionistët do të duhet që deri më 25 gusht të paraqiten në bankë tjetër, nëse duan që pensionet t’i marrin në kohë

Për shkak të falimentimit të Eurostandard Bankës dhe marrjes së licencës, shumë pensionistë, shfrytëzues të ndihmës sociale...

Nga tubimi paragjedhor i mbajtur në Urën e Gurit në Shkup, kreu i BDI-së Ali Ahmeti, u dërgoi mesazh dy krerëve të partive më të mëdha maqedonase, Zoran Zaevit të LSDM-së dhe Hristijan Micskoskit të VMRO-DPMNE-së.

- Advertisement -

Idenë të cilën Zaevi e dha ditë më parë në debat televiziv me Mickoskin, për shkëmbim të deputetëve që të mos kushtëzohen nga BDI për Kryeministrin Shqiptar, Ahmeti e quajti përpjekje për hegjemonizëm, për të krijuar unitet mes vete që kryeministri i ardhshëm të mos jetë shqiptar.

U bëri thirrje që të marrin mësim nga paraardhësit patriotë, për të cilët Ahmeti tha se kanë bashkëpunuar për të mirën e përbashkët. Këtu kreu integrist përmendi Goce Dellçevin, duke treguar se me të kanë bashkëpunuar edhe patriotët shqiptarë, që së bashku popujve të tyre t’ua heqin hallet.

- Advertisement -

“Prandaj porosia ime do të ishte për politikanët e rinj të këtij vendi, ashtu siç i pash në debate, që po bëjnë përpjekje për hegjemonizëm, për një unitet të çeliktë mes tyre, vetëm e vetëm që kryeministri të mos jetë shqiptar. Nëse kanë sado pak respekt për atdhetarin e tyre Goce Dellçevin, le të kthehen dhe le ta shohin se me plis të bardhë Goce Dellçevi ka mbajtur fjalime përpara shqiptarëve. Kjo kanidaturë duhej t’i gëzonte, nëse janë pasadhës të Goce Dellçevit, që i bashkonte njerëzit, e nuk i ndante. I lus që të jenë më të përmbajtur sepse kryeminsitri shqiptar do ta forcojë jo vetëm stabilitetin, sgurinë dhe paqen, por edhe ekonominë e vendit. Do t’i afrojë komunitetet”, tha Ahmeti, raporton tv21.tv.

- Advertisement -

Kreu i BDI-së i ftoi bashkëqytetarët dhe kolegët e tij politikanë që të mos frikësohen nga kryeministri shqiptar.  Ahmeti tha se e pranon që bashkërisht me partitë maqedonase kanë arritur shumë gjëra, siç është kryeparlamentari, për të cilin tha se nuk mund të zgjidhej në mënyrë të njëanshme, ose arritje siç është Marrëveshjen e Ohrit dhe ajo e Prespës, por kjo, tha Ahmeti, s’do me thënë që shqiptarët me kaq të mjaftohen.

“Kërkesat tona dhe mundësitë nuk mund të përkufizohen deri në këto që janë bërë deri më sot. Është shumë e natyrshme dhe legjitime që ne të ngjitemi edhe majave të shtetit për të drejtuar. Sot kryeministrin, nesër kryetarin e shtetit, sepse është vendi ynë, është shteti ynë dhe aksush këtë të drejtë nuk mund të na e mohojë” u shpreh Ahmeti./TV21

Gepostet von Bashkimi Demokratik për Integrim – BDI am Freitag, 3. Juli 2020
- Advertisement -

Latest News

Vreshtarët nga rajoni i Tikveshisë kërkojnë hapjen e kufijve për eksport të rrushit të Maqedonisë së Veriut

Të hapen kufijtë për eksportin e rrushit dhe të kontaktohet me ambasadorët e huaj rreth kësaj çështje, kërkuan sonte vreshtarët në takimin...

Pensionistët do të duhet që deri më 25 gusht të paraqiten në bankë tjetër, nëse duan që pensionet t’i marrin në kohë

Për shkak të falimentimit të Eurostandard Bankës dhe marrjes së licencës, shumë pensionistë, shfrytëzues të ndihmës sociale apo kompensimit për mbrojtje të...

Djegia e veturave të EVN-së, ndalohet Krenar Osmani. Thotë se u arrestua për shkak të statusit në Facebook

https://youtu.be/8LAUs52hVnc Pas djegies së  dy veturave të EVN Maqedoni në qytetin e Tetovës  pas mesnate, policia ka...

Kostovski: Skenari ishte i pëgatitur, ata që e dinin se do të mbyllet banka, i tërhoqën paratë

Aksionari më i madh në “Banka Eurostandard”, Trifun Kostovski, në konferencën e sotme për media tha se skenari ishte i përgatitur, ndërsa...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com