Agjencia e filmit diskriminon shqiptarët, Aziri akuzon Tozijan, antikorrupsioni kërkon përgjegjësi

Must Read

Merkel: Pandemia e theksoi nevojën për digjitalizim të shkollave

Kancelarja gjermane Angela Merkeli deklaroi se pandemia e koronavirusit e theksoi nevojën për sendërtim  masiv të teknologjisë...

Poloni, për 24 orë regjistrohen 1.002 raste me Covid-19

Në Poloni sot janë regjistruar 1.002 raste të reja me Kovid-19, që është numri më i madh...

6 viktima, 140 raste të reja me Covid-19 dhe 60 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1397 testime të realizuara 140 persona...
- Advertisement -

Nga 20, vetëm dy filma shqiptarë janë financuar nga Agjencia e Filmit të Maqedonisë së Veriut. Bëhet fjalë për filmat “Koma” nga Agim Abduli dhe “Emigrant jam apo jo?” me regjisor Senad Abdulin.

Këto rezultate janë cilësuar si diskriminuese për shqiptarët nga komuniteti artistik si dhe nga zyrtarë të Ministrisë së Kulturës. Gishti drejtohet kah drejtori i Agjencisë së filmit, Goran Tozija për të cilin thonë se qëllimshëm po diskriminon artistët shqiptarë.

- Advertisement -

Aziri madje kontestuese e sheh edhe kohën kur janë publikuar rezultatet, pasi ato u publikuan dy ditë pas zgjedhjeve më 17 korrik.

Kritika ka drejtuar edhe këshilltari në Ministrinë e Kulturës, Visar Vishka i cili ka konkuruar në Agjencinë e filmit si produksion filmi.

- Advertisement -

Ndaj të dyve është përgjigjur drejtori Tozija. Për Azirin thotë se po e sulmon politikisht në kohë të zgjedhjeve.

Ndërkaq për Vishkën thotë se nuk e ka pasur të plotë dokumentacionin.

- Advertisement -

Por këto nuk janë të vetmet ankesa ndaj drejtorit Tozija. Te Komisioni për Antikorrupsion kanë arritur dy ankesa për konflikt të interesit për projektet e fundit dhe një rast për ndarjen e mjeteve nga konkursi para se të shpallen rezultatet. Për këtë ata kërkojnë nga Qeveria përgjegjësi për Tozijan.

Për këtë Tozija ka angazhuar avokat por sërish vlerëson se edhe Antikorrupsioni po i bën presion politik.

- Advertisement -

Merkel: Pandemia e theksoi nevojën për digjitalizim të shkollave

Kancelarja gjermane Angela Merkeli deklaroi se pandemia e koronavirusit e theksoi nevojën për sendërtim  masiv të teknologjisë në shkollat në mbarë vendin.

Poloni, për 24 orë regjistrohen 1.002 raste me Covid-19

Në Poloni sot janë regjistruar 1.002 raste të reja me Kovid-19, që është numri më i madh që nga fillimi i pandemisë,...

6 viktima, 140 raste të reja me Covid-19 dhe 60 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1397 testime të realizuara 140 persona kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Aksident i rëndë trafiku në autostradën Negotinë – Demir Kapi, humb jetën një person, tre të tjerë të lënduar

Një person ka humbur jetën ndërsa tre të tjerë janë lënduar pasi që një automjet me targa të Shkupit është rrokullisur në...

Slloveni, mbajtja e maskës e detyrueshme edhe në ambient të hapur

Në Slloveni prej sot është e detyrueshme mbajtja e maskës edhe në ambient të hapur në raste kur është e pamundur të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -