A do ta shfuqizojnë deputetët KRRE-në? Deputetët mund ta kthejnë çmimin për energji më të lirë elektrike

Must Read

10 futbollistët më të paguar në botë për vitin 2020

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kryesojnë edhe një herë renditjen e këtij viti në Forbes të futbollistëve...

Dhunë policore në Manastir, polici me shqelma dhe shufër rrah një manastiras

https://youtu.be/Kme0pFEe6L4 Nëpunësi policor në mënyrë brutale ka rrahur një qytetarë në qendrën...

Stadiumi i qytetit gati për lojën e madhe, qytetarët ndeshjen Shkëndija vs Tottenham do ta shohin përmes ekraneve

https://youtu.be/MpdlHHXwuac “Jemi në stadiumin e kryeqytetit në Shkup,...
- Advertisement -

Dje, si çdo të premte gjatë periudhës së fundit, qytetarët përmes protestave kërkuan ulje të çmimit të energjisë elektrike, veçanërisht pas rritjes së fundit prej 7,4%. Shoqatat mes të tjerash kërkojnë edhe shfuqizim të Komisionit rregullator. Për të bërë një gjë të tillë duhet pëlqim nga deputetët si dhe të ndryshohet ligji. Ziadin Sela nga ASH-ja thotë se duhet të ndryshohet ligji për shkak se qytetarët duhet të marrin fatura sipas standardit të tyre.

„Ne jemi duke u konsultuar për ta rregulluar çështjen me shtrenjtimin e rrymës, të kthehet minimumi, me koston që kishte. Që t’i përshtatet standardit që ka Maqedonia. Duhet riparë ligji dhe duhet të ketë ndryshime”, deklaroi Ziadin Sela, kryetar i Aleancës për Shqiptarët.

- Advertisement -

Arbër Ademi nga BDI-ja thotë se duhet pëlqim nga ministritë përkatëse që të bëhet ndryshim brenda Komisionit rregullator.

 “Është i rëndësishmë mendimi i institucioneve përkatëse dhe ministrave të restorit të cilët e mbulojnë këtë gjë. Pas konsultimeve me ta në mënyrë plotësuese do të japim edhe qëndrimet tona”, theksoi Arbër Ademi, depute ti BDI-së.

- Advertisement -

Zaev para disa ditësh  për TV21 tha se nuk pajtohet me kërkesat për shfuqizimin e Komisionit rregullator për energjetikë dhe shërbime të ujit. Nga Komisioni thanë se Kuvendi duhet të vendosë nëse do të vazhdojnë të ekzistojnë si komision duke shtuar se KRRE në sektorin e energjetikës është parakusht kyç për anëtarësim në BE.

 “Në lidhje me pavarësinë e Komisionit rregullator për energjetikë dhe shërbime të ujit, komisarët i zgjedh Kuvendi. Punën e këtij trupi e monitoron Bashkësia e energjetikës e cila gjatë dy viteve të fundit na shpalli liderë në rajon sa i përket kapacitetit dhe reformave të zbatuara”, thonë nga KRRE.

- Advertisement -

Ndryshe Komisioni rregullator pohon se njëra prej mënyrave për kthimin e çmimit të vjetër është nëse EVN, MEPSO dhe ELEM i tërheqin kërkesat për rritjen e çmimit të energjisë elektrike. Në këtë rast, Komisioni mund ta tërheqë vendimin për rritjen e çmimit të saj.

- Advertisement -

10 futbollistët më të paguar në botë për vitin 2020

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kryesojnë edhe një herë renditjen e këtij viti në Forbes të futbollistëve më të paguar, pasi Messi...

Dhunë policore në Manastir, polici me shqelma dhe shufër rrah një manastiras

https://youtu.be/Kme0pFEe6L4 Nëpunësi policor në mënyrë brutale ka rrahur një qytetarë në qendrën e Manastirit. Në video shihet...

Stadiumi i qytetit gati për lojën e madhe, qytetarët ndeshjen Shkëndija vs Tottenham do ta shohin përmes ekraneve

https://youtu.be/MpdlHHXwuac “Jemi në stadiumin e kryeqytetit në Shkup, këtu sonte në ora 20...

Ibrahimoviç pozitiv me Covid-19

Zlatan Ibrahimović ka rezoltuar pozitiv për Covid-19 pas një raundi të dytë të provave të shtupave përpara ndeshjes së sotme kundër Bodø...

Kërçova në hall me mbeturinat, Nuredini tregon ligjet, por jo planet për menaxhim të mbeturinave!

https://youtu.be/C_SE9LiDgp4 Kërçovarët prej dekadash përballen me problemin e mbeturinave. Në çdo fshat, lagje dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -