Array

7 mijë emigrantë futen në Serbi

Must Read

Rrahën qytetarët, suspendohen policët! Kapen edhe druvjedhësit të cilët sulmuan policët

https://youtu.be/2pqlHclbyF8 Dy policë të cilët brutalisht me shqelma dhe shufër rrahën një...

Paralajmërime për stuhi, tornado, reshje të rrëmbyeshme të shiut dhe erë të fuqishme në Kroaci dhe Ballkanin Perëndimor

Sistemi evropian për paralajmërim për mot të lig ESTOFEKS dha paralajmërim të shkallës së dytë për disa...

Arbër Isaku zgjedhet zëvendëskryetar i Këshillit të prokurorëve publikë

Prokurori Arbër Isaku do të jetë zëvendëskryetar i Këshillit të prokurorëve publikë në dy vitet e ardhshme....
- Advertisement -

Të paktën 7.000 refugjatë – burra, gra dhe fëmijë, kanë hyrë natën nga e shtuna në të diel nga Maqedonia në Serbinë jugore, njoftoi Komisariati i Lartë për Refugjatë i Kombeve të Bashkuara (UNHCR), duke paralajmëruar se ardhja e shumë më tepër emigrantëve pritet në ditët në vijim.

UNHCR ka theksuar se nga qeveria maqedonase ka marrë garanci se “kufiri do të jetë i hapur për refugjatët që ikin nga konfliktet në vendet e tyre të origjinës”.

- Advertisement -

Në anën serbe të kufirit, UNHCR bashkëpunon me autoritetet lokale dhe organizatat humanitare për t’u siguruar strehim dhe ushqim atyre që arrijnë, porse nevojiten akoma më shumë mjete, përfshirë mbulesa, batanija, tenda dhe hapësirë për vendosje, thuhet më tej në komunikatë.

Në të njëjtën kohë,Federata Ndërkombëtare e Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe (ICRC) ka apeluar për “ndihmë më të madhe për dhjetëra mijëra emigrantë që hyjnë në Evropë përmes Ballkanit Perëndimor”.

- Advertisement -

“Është i domosdoshëm një nivel më i lartë i bashkëpunimit dhe përpjekjeve të përbashkëta për t’u plotësuar nevojat e të rrezikuarve”, thuhet në komunikatën e ICRC-së.

- Advertisement -

Rrahën qytetarët, suspendohen policët! Kapen edhe druvjedhësit të cilët sulmuan policët

https://youtu.be/2pqlHclbyF8 Dy policë të cilët brutalisht me shqelma dhe shufër rrahën një qytetar nga Manastiri, do të...

Paralajmërime për stuhi, tornado, reshje të rrëmbyeshme të shiut dhe erë të fuqishme në Kroaci dhe Ballkanin Perëndimor

Sistemi evropian për paralajmërim për mot të lig ESTOFEKS dha paralajmërim të shkallës së dytë për disa pjesë të Kroacisë dhe Ballkanit...

Arbër Isaku zgjedhet zëvendëskryetar i Këshillit të prokurorëve publikë

Prokurori Arbër Isaku do të jetë zëvendëskryetar i Këshillit të prokurorëve publikë në dy vitet e ardhshme. Vendimi për zgjedhje të zëvendëskryetarit...

Astra Zeneka ofroi vaksinë më të lirë, qeveritë evropiane do të paguajnë dëmshpërblim për pasoja të mundshme

Qeveritë evropiane  do të paguajnë dëmshpërblim për tejkalimin  e kufirit të dakorduar me kompaninë “Astra Zeneka” për pasojat e mundshme  nga vaksina...

Samiti i liderëve të BE-së më 1 dhe 2 tetor

Liderët e Bashkimit Evropian do të mblidhen në samitin në Bruksel më 1 dhe 2 tetor, është konfirmuar në kabinetin e kryetarit...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -