60 raste të Ebolës në Kongo, funeralet përhapin druarjen për transmetim të infeksionit

Must Read

KSI ka popozuar që të hiqen PCR testet për shtetet fqinje

Komisionit për Sëmundje Infektive në mbledhjen e sotme ka propozuar heqjen e PCR testeve negative për shtetasit...

SPB Tetovë sanksionoi 154 shoferë për shpejtësi

Më 27.09.2020 në periudhën prej 13.00 deri në 19.00 në territorin e SPB Tetovë, është kryer Aksion...

Pa energji elektrike nesër më shumë pjesë të Shkupit

Për shkak të ndërhyrjeve teknike në rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike, nesër pa energji elektrike do...
- Advertisement -

Në Republikën Demokratike të Kongos janë regjistruar tashmë 60 raste të Ebolës, ndërsa funeralet janë shqetësim i veçantë për përhapjen e sëmundjes, njoftoi sot Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Drejtori ekzekutiv i OBSH-së për programe emergjente, Majkëll Rajan deklaroi se tre raste të tjera janël zbuluar gjatë fundjavës, duke sjellë në gjithsej 56 raste të konfirmuara dhe katër raste të mundshme në vatrën e infektimit, që shpërtheu muajin e kaluar në provincën Ekuator, transmetuan mediat britanike.

- Advertisement -

“Sëmundja është aktive dhe nuk është nën kontroll”, tha Rajan në konferencën virtuele në selinë e OBSH-së në Gjenevë, duke shtuar se zakonet e varrimit të këtij vendi ishin shqetësim i veçantë.

- Advertisement -

KSI ka popozuar që të hiqen PCR testet për shtetet fqinje

Komisionit për Sëmundje Infektive në mbledhjen e sotme ka propozuar heqjen e PCR testeve negative për shtetasit e vendeve të rajonit. TV21...

SPB Tetovë sanksionoi 154 shoferë për shpejtësi

Më 27.09.2020 në periudhën prej 13.00 deri në 19.00 në territorin e SPB Tetovë, është kryer Aksion kontrollues i veprimit republikan për...

Pa energji elektrike nesër më shumë pjesë të Shkupit

Për shkak të ndërhyrjeve teknike në rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike, nesër pa energji elektrike do të mbesin disa prej shfrytëzuesve...

Ndërroi jetë Qamil Selimi ish-futbollist i Vllazërimit

Papritmas ndërroi jetë Qamil Selimi ish futbollist i Vllazërimit. Për vdekjen e tij të parakohshme njoftuan nga KF Vllazërimi nga Kërçova.

Për një ditë policia ka dënuar 643 qytetarë për maska

Gjatë ditës së djeshme (27 / 28.09.2020) në territorin e Republikws sw Maqedonisë sw Veriut lidhur me masën për mosmbajtje tw mjeteve...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -