5 muaj që ka filluar projekti, asnjë centimetër asfalt në autostradën Shkup – Bllacë

Must Read

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën...

Më 18 maj nisën punimet për autostradës Shkup – Bllacë. U gërrye një pjesë e tokës, por punimet po shkojnë shumë ngadalë.


“U bënë 5 muaj që kur filloi ndërtimi i autostradës Shkup – Bllacë. Edhe pse u tha se dy kilometrat e parë do të përfundojnë për 18 muaj, siç mund të shohim në terren punimet po ecin shumë ngadalë. Ekskavatorë nuk pamë as sot”, Fatbardha Curri, gazetare.

- Advertisement -

Deri tani koordinator i këtij projekti ishte Bujar Osmani derisa ishte zëvendëskryeministër për integrime, ndërsa tani nuk dihet se kush do të menaxhojë me procedurat që po e frenojnë punën. Zëvendëskryeministri i parë në Qeveri Artan Grubi para disa ditëve në Click Plus tha se me këtë çështje do të merret Ndërmarrja “Rrugët shtetërore”, ndërmarrje kjo e cila do të udhëhiqet nga kuadër i BDI-së.


“Se pse ky do të jetë një mandat ndryshe, shihet nga resoret për të cilat jemi përcaktuar. Jemi përcaktuar për resoret financiare dhe ekonomike, logjistike dhe infrastrukturë. Kemi marrë ndërmarrjen “Rrugë shtetërore” dhe i kemi si prioritet ato që kanë ngecur. Veçanërisht ato që janë jetike për ne, infrastruktura dhe korridori 8”, theksoi Artan Grubi – Zëvendëskryeministër i parë.

Dy kilometrat e para të kësaj autostrade është duke i realizuar ndërmarrja “Granit” e angazhuar nga Ndërmarrja Publike për Rrugë Shtetërore. Drejtori Zoran Kitanov nuk deshi të japë deklaratë për zvarritjen e punimeve dhe nëse do të vazhdojë të jetë drejtor, por na drejtoi te shërbimet. Nga atje ende pa përgjigje.

Si pengesë për punimet për shihen edhe shpronësimet e tokës, ku banorët e Bllacës kanë kërkuar deri në 100 euro, kurse shteti ua ka vlerësuar me 4 euro.

Si prioritet autostradën Shkup-Bllacë e paralajmëroi edhe lideri i BDI-së Ali Ahmeti, sipas së cilit punët do të përfundojnë për 2 vjet.  

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të jetë në mes Khabib NurmagoMedov...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por ky nuk ishte rasti i...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën rruget e Napolit, të indinjuar...

Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës.

Kryeministri Edi Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës së tij më zonjën Linda Rama.  Rama ka ndarë me...

Spitalet plot, do të shërohemi jashtë shtetit? Filipçe: Jemi gati edhe për momente të tilla

https://youtu.be/kmDRVt4Vk5s Kapacitetet spitalore do të zgjerohen, kurse stafi mjekësor do të plotësohet. Ministri Venko Filipçe gjatë vizitës...

More Articles Like This