3 ditë zie, trishtim e revoltë te Libanezët, 145 viktima deri më tani, 5000 të lënduar, dhjetëra të zhdukur

Must Read

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të...
- Advertisement -

Libani po vajton viktimat e shpërthimit më të fuqishëm që rrafshoi portin e Bejrutit, i cili vrau të paktën 145 njerëz dhe u plagosën 5000 të tjerë. Dhjetra persona rezultojnë ende të zhdukur dhe deri në një çerek milion njerëz mbetën pa shtëpi të përshtatshme për të jetuar pasi valët e shpërthimit shkatërruan fasadat e ndërtesave, në disa milje larg.

Familjet u mblodhën pranë portit për të kërkuar informacione për të zhdukurit e tyre. Janë të zemëruar me autoritetet që lejuan mbajtjen e një sasie të madhe të materialit eksploziv për vite me radhë në kushte të pasigurta në një depo porti.

- Advertisement -

Presidenti francez Emanuel Macron, bëri vizitën e parë si drejtues i huaj që nga shpërthimi i së martës. Arriti në Bejrut së bashku me personelin e specializuar dhe pajisjet e shpëtimit.

Kryeministri Hassan Diab shpalli tre ditë zie nga sot.

- Advertisement -

Vendi është goditur edhe nga një krizë ekonomike tashmë.

Ministri i Ekonomisë Raoul Nehme tha se Libani, me sistemin e tij bankar në krizë ka burime “shumë të kufizuara” për t’u marrë me fatkeqësinë, e cila sipas disa vlerësimeve të para, vendit mund t’i kushtojë 15 miliardë dollarë.

- Advertisement -

Presidenti Michel Aoun premtoi se do të kërkojë përgjegjësi për shpërthimin e 2,750 tonë nitrat amoniumi, të përdorur në plehra dhe bomba, të cilat ishin ruajtur për gjashtë vjet në port./TV21

- Advertisement -

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të punojnë për interesat e tyre...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë private të cilat do të...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të duhet t’i lexojnë biografitë dhe...

MPB “ruan” ish-ministren Jankullovska, Gruevski në Budapest, bashkëpunëtorët e tij më të afërt në burg

https://youtu.be/I-GFz2nm33w Përditshmëri e banorëve të rrugës “Dimçe Mirçev” numër 20, janë makinat policore, sepse vetëm 10 metra...

Jo të gjitha shkollat kanë kompjuterë dhe internet

https://youtu.be/l-Cg1Gf5xHo Ministria e Arsimit dhe Shkencës po informon drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme për llojin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -