Array

10 sekrete për tu dukur 10 vjet më e re

Must Read

Kursimtarët e dëmtuar nga Banka Eurostandard kërkojnë ligj për dëmshpërblimin e tyre

Këshilli nismëtar i Shoqatës së kursimtarëve të dëmtuar nga Banka Eurostandard njoftoi se kanë mbajtur takime me...

Në celular në muaj flasim nga 3,5 orë, në telefon fiks nga gjysmë ore

Sipas të dhënave më të reja të Agjencisë për Komunikime Elektronike, në tre muajt e parë të...

Shahpaska dhe Filipçe: Kopshtet kanë kapacitet për përkujdes të plotë dhe të sigurt të fëmijëve

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska dhe ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe mbrëmë në Qeverinë...
- Advertisement -

Për shume femra me kalimin e moshës fillojnë dhe rrudhat te cilat si gjithmonë janë armiku numër një i tyre. Për tu dukur më të rinj nuk është e nevojshme te bëni trajtimi kirurgjikale. Hapi i pare është ti besoni metodave natyrale dhe zgjidhjeve inteligjente të cilat na lejojnë të tregojmë më pak se mosha që kemi në te vërtet.

1. Make up-i që të rinon

- Advertisement -

Si të dukeni më të reja? Sekreti qëndron tek make up-i i cili duhet të nxjerrë në pah pikat tuaja të forta. Zgjidhni “cheek lift” ose e thënë ndryshe tekniken e aplikimit të blush-it që ju lejon që lëkura juaj te duket me tonike. Filloni nga mollëzat dhe sfumoni për lart. Për sa i përket nuancës luani me tonalitetet e pjeshkës dhe largoni ngjyrat e errëta.

2. Modeli i flokëve long bob

- Advertisement -

Modeli i duhur i flokëve mund të influencoje shumë në pamjen e një gruaje. Për të holluar fytyre dhe për tu dukur më të reja synoni për modelin e flokëve long bob i cili ju dhuron një efekt lifting për tu pasur zili. Por çfarë ngjyre duhet të zgjidhni për tu dukur më të reja? Ideale është ngjyra bionde por shumë bukur duket edhe ngjyra gështenjë por duhet të evitoni ngjyrën e zeze.

3. Buze glam

- Advertisement -

Grimi i femrave tek te 40-at nuk mund te përjashtoje edhe buzët te cilat duhet të kenë një pamje glam. Ngjyrosini me buzëkuq te lehte anash kaloni produktet shume mat apo shume kremoze. Është me mire nëse evitoni tonalitete te errëta.

4. Scrub për fytyrën

Mos harroni të stimuloni rigjenerimin e qelizave të paktën një here ne jave. Mund te zgjidhni për shembull një nder metodat për te zbutur lëkurën edhe pa përdorur scrub.

5. Limon kundër njollave te errëta

Kundër njollave te errëta te cilat fillojnë te shfaqen ne lëkurë mund te përdorni një trajtim shtëpiak siç është lëngu i limonit i cili ju ndihmon te fshihni dhe te përmirësoni ngjyrën e lëkurës.

6. Fondotinta e duhur

Keni probleme me lëkurën? Por kujdes duhet te evitoni efektin maske i cili vjen si pasoje e përdorimit te një fondotinte shume mbuluese. Për ta bere sa me homogjene lëkurën filloni me një krem ngjyrues te cilin ta aplikoni ne te gjithë fytyrën me pas aplikoni një fondotinte duke zgjedhur ngjyrën e duhur për lëkurën tuaj dhe me pas fiksoni make up-in me pudër.

7. Vetulla te bukura

Mund te dukeni me te reja nëse keni vetulla te bukura? Po me këtë gjest te vogël bukurie do te tregoni 10 vjet me pak.

8. Ushqim i shëndetshëm

Për një lëkurë te pastër dhe te shkëlqyeshme është e rëndësishme te ndiqni një ushqim te shëndetshëm. Preferoni produkte te freskëta dhe furnizohuni me fruta dhe perime.

9. Duar perfekte

Mosha tregohet edhe nga duart. Për ti bërë më të buta dhe të lëmuara të paktën një herë në javë futini në ujë të vakët pasi ti keni shtuar një luge vaj ulliri. Pas 10 minutash thajini dhe aplikoni një krem baze me aloe vera.

10. Qëndrimi

Çfarë lidhje ka qëndrimi me bukurinë? Një qëndrim me shpine te përkulur nuk mund te jete një sinonim i një moshe te re. Kështu qe bëni mire te drejtoheni, hapni shpatullat dhe imagjinoni veten sikur te jeni modele.

- Advertisement -

Kursimtarët e dëmtuar nga Banka Eurostandard kërkojnë ligj për dëmshpërblimin e tyre

Këshilli nismëtar i Shoqatës së kursimtarëve të dëmtuar nga Banka Eurostandard njoftoi se kanë mbajtur takime me të gjitha grupet parlamentare me...

Në celular në muaj flasim nga 3,5 orë, në telefon fiks nga gjysmë ore

Sipas të dhënave më të reja të Agjencisë për Komunikime Elektronike, në tre muajt e parë të këtij viti përmes celularit janë...

Shahpaska dhe Filipçe: Kopshtet kanë kapacitet për përkujdes të plotë dhe të sigurt të fëmijëve

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska dhe ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe mbrëmë në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së...

Vendimi për hapjen e kufijve do të merret javën e ardhshme

Vendet e rajonit javën e ardhshme pritet përfundimisht të marrin vendim për kalimin e lirë dhe hapjen e kufijve, paralajmëroi ministri i...

Mot me vranësira të ndryshueshme me erë dhe shi të përkohshëm

Moti në vend do të jetë me vranësira të ndryshueshme me erë të fuqishme veriore, e cila do të jetë më e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -