10 dasmat më të shtrenjta mbretërore

TË FUNDIT

Një vështrim nga afër i disa prej ceremonive më të shtrenjta

Shejh Mohamed bin Zayed Al Nahyan nga Abu Dhabi dhe Princesha Salama

Dasma e vitit 1981 e mbajtur për Sheik Mohamed bin Zayed bin Sultan Al Nahyan, princi i kurorës së Abu Dhabi, dhe Princesha Salama konsiderohet gjerësisht dasma më e shtrenjtë mbretërore deri më tani. Një stadium prej 20,000 vendesh u ndërtua posaçërisht për festimet gjatë javës, i cili erdhi me rreth 100 milionë dollarë – 75.5 milion. Sheiku gjatë javës së dasmës me kale çdo qytet në emirate, dhe ushqeu të gjithë banorët.

Princi Charles dhe Princesha Diana

Ceremonia e Princit Charles dhe Princesha Diana në 1981 u quajt ‘martesa e shekullit ’- dhe është e lehtë të shihet pse. 750 milionë njerëz e shikuan dasmën e tyre në TV, me ngjarje të mbajtura rreth Komonuelthit për të festuar ditën e veçantë të çiftit. Dasma – e mbajtur në Katedralen e Shën Palit – mendohet se ka kushtuar rreth 57 milionë me  veshjen e nuses që kushtoi  11,000 euro. Shpenzimi më i madh, , ishte siguria, e cila kushtoi rreth 490,000 £.

Princi Albert dhe Charlene Wittstock

Dasma e Princit Albert nga Monaco në vitin 2011 përshkrua  në atë kohë si ‘festa më e madhe e vendit’ në 55 vjet ‘, pas martesës së prindërve të tij. Çifti  lidhën kurorë në një ceremoni katolike të mbajtur në oborrin e Pallatit mesjetar të Monakos, me nusen e veshur një fustan mëndafshi Armani Prive. Pas ceremonisë emocionale, në të cilën Andrea Bocelli argëtoi mysafirët, çifti mbretëror u zhvendos në një hibrid Lexus të bërë me porosi për festimet e mbrëmjes. Në total, festimet e tyre tre-ditore kushtuan rreth 53 milionë £.

Princi Harry dhe Meghan Markle

Martesa e Princit Harry dhe Meghan Markle u zhvillua në Kapelën e Shën Gjergjit në Windsor më 19 maj 2018. Ishte një lidhje me yje, me të ftuar duke përfshirë Oprah Winfrey, Elton John, Beckhams dhe George e Amal Clooney. Vetë dasma kushtoi rreth 32 milionë £, shumica e të cilave u shpenzuan përsëri për siguri. Veshja bukuroshe e Meghan, e dhënë nga Givenchy kushtoi rreth 390,000 £, përcjell portali rtv21.tv

Princi William dhe Kate Middleton

Një nga dasmat më ikonike në historinë moderne, Princi William u martua me dashurinë e tij më 29 Prill 2011 në Westminster Abbey. Kate mahniti turmat në fustanin e saj Alexander McQueen, e cila paraqiste me  dantella të punuar me dorë, dhe kushtoi rreth 355,000 £. Por, edhe një herë, fatura e tyre e sigurisë ishte shpenzimi më i madh. Në total, dasma kushtoi rreth 30 milion £. Pallati më vonë konfirmoi se familja mbretërore kishte paguar për aspektet thelbësore të dasmës, përfshirë shërbimin e kishës, muzikën, lulet, dekorimet dhe pritjen më pas.

Mbreti Felipe dhe Mbretëresha Letizia e Spanjës

Rreth 25milionë njerëz u akorduan për të parë Princin e Kurorës së atëhershme, Felipe, martuar me ish-gazetaren Letizia Ortiz Rocasolano në Madrid në 2004. Nusja dukej bukur në një fustan me shigjeta të krijuar nga stilisti spanjoll Manuel Pertegaz, i cili paraqiste një jakë të lartë.  Rreth 1.500 njerëz morën pjesë në ceremoni, ndërsa pritja kishte një tortë martese dy metra, e lartë me 1000 shishe shampanjë. Në total, festimet janë vlerësuar në 19 milionë £.

Princi i kurorës Frederik dhe Princesha e Kurorës Mary e Danimarkës

Dasma e Princit të Kurorës Frederik të Danimarkës dhe Mary Donaldson u zhvillua në 14 maj 2004 në Katedralen e Kopenhagenit, e ndjekur nga festimet e dasmave në Pallatin Fredensborg. Nusja zgjodhi një fustan martese nga stilisti danez Uffe Frank, me një vello të veshur së pari nga Princesha e Kurorës Margareta e Suedisë. Kostoja e dasmës mbretërore vlerësohet në rreth 18 milionë £.

Princi Rainier dhe Grace Kelly

Më 18 Prill 1956, aktorja amerikane Grace Kelly u bë princeshë kur u martua me Princin Rainier të Monakos në Katedralen St Nicholas. Veshja e dasmës së nuses ishte një dhuratë nga MGM dhe u punua për gjashtë javë nga tre duzina rrobaqepësie. Çifti, të cilët u martuan zyrtarisht në një ceremoni civile një ditë më parë, mirëpritën mysafirët përfshirë Cary Grant, Ava Gardner dhe Aristotle Onassis në festën e tyre fetare, dhe të ftuarit më vonë darkuan në havjar, karavidhe, shampanjë dhe një tortë martese me gjashtë nivele. Pas dasmës, porsamarturësit u nisën për në një udhëtim shtatë-javor, në një jaht 147 metra me emrin Deo Juvante II, një dhuratë nga Aristotle Onassis. Pa një ndarje të plotë të kostove në dispozicion, nuk dihet saktësisht se sa kushton martesa e çiftit mbretëror. Por fustani i Grace, i cili përbëhej nga 100 metra mëndafsh cilësor, kushtoi rreth 8,000 dollarë në vitin 1956. Me inflacionin, kjo do të ishte gati 80,000 sot.

Princi i kurorës Pavlos dhe Princesha e Kurorës Marie-Chantal e Greqisë

Dasma e Princit të Kurorës, Greqisë dhe Marie-Chantal Miller u zhvillua në 1 korrik 1995 në Katedralen e Shën Sophia në Londër, me një pritje të mbajtur në Hampton Court Palace. Ajo bashkoi mbledhjen më të madhe të familjes mbretërore në Londër qëkur Mbretëresha ishte martuar me Princin Philip në 1947. Fustani i dasmës me fije fildishi të nuses është bërë nga Valentino Garavani dhe raportohet se ka kushtuar 170,000. Rreth 25 vetë punuan në fustanin e Marie-Chantal, i cila mori katër muaj kohë dhe 12 lloje të ndryshme të dantelleve.

Princesha Eugenie dhe Jack Brooksbank

Mbesa e Mbretëreshës, Princesha Eugenie, u martua me Jack Brooksbank në Kapelën e Shën Gjergjit në Kalanë Windsor në 12 Tetor 2018. Nusja dukej e bukur në ditën e saj të madhe, e veshur me një fustan të gjatë me mëngë të gjata me shpatulla projektuar nga Peter Pilotto dhe Christopher de Vos. Vetë dasma dhe dy palët u paguan privatisht nga prindërit dhe familja e nuses, së bashku me lulet, argëtimin dhe veshjen. Është vlerësuar se siguria kushtoi 2 milionë euro./21Media