Array

​Tiranë- 'Hajdeni me hi n'pune'

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Rreth 5 mijë vende të reja pune do të ofrohen në tri ditët e Panairit të Punës, që është çelur sot në Tiranë, dhe që do të vazhdojë deri në datë 1 Maj, Ditën e Punëtorëve. Në këtë panair marrin pjesë mbi 60 kompani.

Ka qenë ministri i Mirëqenies Sociale Erjon Veliaj dhe kreu i Kuvendit Ilir Meta që kanë çelur sot panairin ndërsa kanë ftuar kryesisht të rinjtë që të vijnë dhe të aplikojnë për vende pune.
Ministri Veliaj, tha se panairi ka rreth 5.000 vende pune në fusha të ndryshme, por ai i paralajmëroi të rinjtë dhe gjithë të tjerët se punët janë modeste, pasi edhe ai vetë nuk e ka pasur punën e tij të parë ministër.

- Advertisement -

Ai iu drejtua me një apel edhe prindërve të të rinjve shqiptarë, ndërsa iu tha: “Merrni një vendim të drejtë, nëse doni për fëmijët tuaj një diplomë apo zanat, pasi sot për sot zanati e garanton punën”.
“Ne duhet të pranojmë që jemi në një vend, në një situatë në një kohë ku gjendja ekonomike nuk është e lehtë; rrethohemi nga vende që kanë probleme me ekonominë si Greqia dhe Ialia. Ne nuk jemi këtu për t’u mburrur që papunësia në Shqipëri është më e ulët se ajo e fqinjëve tanë, edhe pse është më e ulët. Ne jemi këtu për të garuar me veten tonë, për të garuar me ambicien tonë, po dua të ftoj të gjithë të rinjtë shqiptarë ta përdorin këtë mundësi. Nuk janë 5 mijë vende punë janë 5 mijë mundësi për të ndryshuar jetën. Puna nuk është vetëm rroga por është edhe të qenit pjesë e një ekipi,” tha Veliaj.

Ministri Veliaj u shpreh i lumtur, por edhe i emocionuar, pasi, siç njoftoi, është ky aktiviteti i fundit i tij në publik si ministër i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, për ta mbyllur nesër ditën në Parlament, ku kalon një tjetër iniciativë e rëndësishme, Ligji i dosjeve.

- Advertisement -

Kreu i Kuvendit Ilir Meta deklaroi se Qeveria, shteti, shoqëria e kanë prioritet çështjen e punësimit. Kreu i parlamentit vlerësoi zyrat e punës të cilat sipas tij kanë treguar se misioni i tyre po përmbushet me sukses.
“Nxitja e bizneseve motivimi i tyre dhe mbështetja edhe konkrete dhe financiare për të hapur vende të reja pune, absolutisht që është një impenjim i ri i pandodhur më parë në vendin tonë, jo vetëm për arsye të mungesës së burimeve financiare që kanë qenë të limituara, por edhe për shkak të mungesës së një vizioni dhe të bindjes se prioriteti kryesor duhet të jetë punësimi dhe biznesi duhet të motivohet akoma më tej për të shtuar vende të reja pune,” tha Meta.

Por, vetë të rinjtë, studentë apo edhe të diplomuar të papunë duket se nuk kanë shumë besim te Panairi. Ata thonë se kanë ardhur ta vizitojnë më shumë për kuriozitet, sesa që janë të bindur për të gjetur një punë.

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -