Array

​SHBA, 200 milionë dollarë për Irakun

Must Read

Vazhdojnë protestat antiqeveritare në Bullgari

Rreth 10.000 persona dje u grumbulluan në Sofje në Ditën e Pavarësisë duke kërkuar “pavarësi nga mafia”...

Gjobiten 746 persona për mosmbajtjen e maskave

Policia ka gjobitur 746 qytetarë gjatë 24 orëve për mosmbajtjen e maskave. Ministria e Brendshme u bën...

“Incident” me aeroplanin e Pensit

Aeroplani me të cilin udhëtonte nënkryetari amerikan Majk Pens ishte i detyruar që të kthehet në aeroportin...
- Advertisement -

Presidenti amerikan Barack Obama ka deklaruar se SHBA do të ndajë 200 milionë dollarë që ta ndihmojë Irakun për të shpërngulurit që është dashur ti lëshojnë shtëpitë e tyre për shkak të ISIS-it

Pas një takimi në Shtëpinë e Bardhë me kryeministrin irakian Hajdar Al Abadi, Obama ka deklaruar se SHBA duhet të ndihmojë familjet me fëmijë që kanë pësuar për shkak të aktiviteteve të ISIS, transmeton AP.

- Advertisement -

Obama përkujton se forcat irakiane janë më mirë të përgatitura qëkur Al Abadi është bërë kryeministër i Irakut para shtatë muajsh.

Presidenti amerikan ka thënë se forcat irakiane dhe koalicioni ndërkombëtar nën udhëheqjen e SHBA-ve kanë rikthyer një të katërtën e territorit të cilët luftëtarët e ISIS ia kanë marrë Irakut.

- Advertisement -

Megjithatë Obama ka thënë se procesi i largimit të ISIS nga Iraku do të jetë proces i gjatë

- Advertisement -

Vazhdojnë protestat antiqeveritare në Bullgari

Rreth 10.000 persona dje u grumbulluan në Sofje në Ditën e Pavarësisë duke kërkuar “pavarësi nga mafia” dhe dorëheqje të Qeverisë të...

Gjobiten 746 persona për mosmbajtjen e maskave

Policia ka gjobitur 746 qytetarë gjatë 24 orëve për mosmbajtjen e maskave. Ministria e Brendshme u bën apel qytetarëve që të respektojnë...

“Incident” me aeroplanin e Pensit

Aeroplani me të cilin udhëtonte nënkryetari amerikan Majk Pens ishte i detyruar që të kthehet në aeroportin në Mançester në shtetin Nju...

Ambasadori izraelit në KB e lëshoi sallën plenare gjatë fjalimit të Erdoganit

Ambasadori izraelit në Kombet e Bashkuara, Gilad Erdan, i cili ishte i pranishëm në mbledhjet e Asamblesë së Përgjithshme të KB-së në...

Putini në Kombet e Bashkuara, bëri thirrje të hiqen sanksionet me qëllim të përforcimit të ekonomisë botërore

Presidenti rus, Vlladimir Putin deklaroi dje se përfundimi i “sanksioneve jolegjitime” kundër vendeve si i tij, mund të përforcojë ekonominë botërore të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -