Array

​Rona zbulon thesaret e shqiptarëve (Video)

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

Në Kurriz në lagjen “Dardania” në Prishtinë, sot ishte një atmosferë tjetër. Aty publiku u befasua kur në njërin prej këndeve të kësaj platoje u shfaq një zë.

Nga ky zë dilnin tekste që për shqiptarët janë dëgjuar edhe më parë. Ato shoqëroheshin me tingujt e muzikës së Kiril Tufekçievskit, Shpetim Bacës, Nesim Maxhunit dhe Edon Ramadanit.

- Advertisement -

Që të katër këta personazhe që udhëhiqen nga zëri i këngëtares Rona Nishliu, e cila është edhe në krye të këtij projekti, kanë nisur të zbulojnë rrënjët e muzikës shqiptare dhe po eksperimentojnë me to.

Këngë arbëreshe, arvanitase, “Moj e majr e hollë e gjatë” e Tetovës, këngë të Kosovës, Shqipërisë së mesme, të jugut e të veriut do të mblidhen bashkë në albumin e parë që do të publikojë Rona Nishliu.

- Advertisement -

Këto këngë paraqesin periudha të ndryshme të shqiptarëve në viset e ndryshme gjeografike.

E, kush më mirë si Rona Nishliu do t’i kishte transformuar dhe do t’i risjellte në kombinimin me muzikën free jazz dhe elemente të trip – hop e soul.

- Advertisement -

Koncerti i sotëm mbi platonë e Kurrizit në lagjen Dardania, ishte vetëm një paralajmërim për albumin e saj të parë “Me motivet tona”.

Ky album është pjesë e kalendarit të përbashkët kulturor Kosovë – Shqipëri.

E, pas disa këngëve që përformoi ajo tregoi për media disa detaje rreth projektit.

Por, ky album nuk është i vetëm në mesin edhe të aktiviteteve tjera që janë paraparë në kalendarin e përbashkët kulturorë të Kosovës dhe Shqipërisë.

Mbështetje për koncertin e sotëm kishte dhënë edhe Komuna e Prishtinës. Këtë e konfirmoi drejtoresha e Kulturës Saranda Bogujevci, e cila sot ishte e pranishme në koncert.

Bogujevci premtoi mbështetje edhe më tutje për kësi lloj projektesh.

“Me të vërtet më ka lënë përshtypje dhe besoj që ka qenë përkrahje e duhur. Ka nevojë shumë dhe jemi duke punuar në atë drejtim. Në vitin e kaluar veç se kemi filluar me ditët e muzikës ku kemi pasur lokacione të ndryshme jashtë qendrës së qytetit për organizime të eventeve të ndryshme që të jenë më afër qytetarëve. Po, patjetër që ka edhe projekte të tjera. Është kalendari kulturor mes ministrive të kulturës së Shqipërisë dhe Kosovës dhe komunës, tha Bogujevci.

Rona Nishliu do të shfaqet edhe para publikut të Tiranës më 1 maj të këtij viti.

 

- Advertisement -

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -