Array

​Përfundon aksioni i VV-së,3 të arrestuar dhe disa të lënduar

Must Read

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo...
- Advertisement -

(E plotësuar)

Ka përfunduar para pak çasteve aksioni simbolik i aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje në afërsi të pronës familjare të kryeministrit Isa Mustafa në fshatin Prapashticë, me bilanc të paktën tre të arrestuar dhe një numër të lënduarish pas përdorimit të sprejeve dhe shufrave të gomës nga ana e policisë.

- Advertisement -

Situata u përshkallëzua kur aktivistët e VV-së tentuan edhe një herë që të shpërthejnë kordonin e policisë në tentim për të hyrë te shtëpia e kryeministrit dhe gjatë kësaj u ndeshën me policinë, e cila me përdorim të forcës, me shufra gome i ndaloi ta realizojnë qëllimin.

Thuhet se të arrestuar janë anëtari i Kryesisë partiake Zgjim Hyseni dhe aktivistët Egon Azemi dhe Gëzon Kastrati.

- Advertisement -

Duke e shpallur aksionin e sotëm të mbyllur, aktivistja Marigona Drevinja tha se VV do t’i vazhdojë veprimet kundër krijimit të “Zajednicës”, siç e quajnë Asociacionin e Komunave Serbe, ndërsa për pak më vonë u paralajmërua edhe një konferencë shtypi.

……………………….

- Advertisement -

(E plotësuar)

Ka nisur të tensionohet situata në fshatin Prapashticë tek shtëpia e kryeministrit Isa Mustafa. Policia e Kosovës ka nisur të përdor sprejin për të larguar aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje nga aty.

Këta të fundit po tentojnë që ta qojnë deri në fund aksionin që kanë nisur.

Policia në këto momente ka arrestuar Egzon Azemi njëri prej aktivistëve. KosovaPress do të ju mbajë të informuar se çfarë do të ndodh më tutje.

………………………

Aty ku kishin planë të shkojnë nuk po arrijnë. Janë aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosjes që janë ndaluar në gjysmë të rrugës, përderisa ishin nisur për në vendlindjen e kryeministrit Isa Mustafa për të realizuar një aksion simbolik.

Pasi që ky aksion është kuptuar nga Policia, këta të fundit janë alarmuar dhe po tentojnë që ta ndërprejnë atë.

Veturat që kanë qenë duke udhëtuar aktivistët janë ndaluar nga policia në vendin që quhet “Topi i Stallovës”, por në këto momente ata janë nisur në këmbë.

Në të njëjtën kohë aktivistët janë duke mbajtur pankartat në dorë ku shkruan: “Shite pronën tëndë, e jo Kosovën”.

- Advertisement -

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së të ndikojë që interpretimet bullgare...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo ditë e më shumë është...

Konfirmohen dënimet me burg për “Tankun”, Jankullovska do të shkojë në burg, Gruevski mbetet në Budapest

https://youtu.be/1gIbSTVFia4 Refuzohen ankesat e tre të dënuarve për blerjen e Mercedesit luksoz prej 600 mijë eurove –...

“Stop Rusino” kërkon mbylljen e deponisë, Nuredini: Edhe për disa vite Rusino e hapur!

https://youtu.be/RCGqvEZnlp8 Deponia Rusino vazhdon të jetë e bllokuar  nga aktivistet e lëvizjes “Stop Rusino” Kërkojnë që kjo...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -