Array

​Obama dhe Varufaqis takim të shkurtër në Shtëpinë e Bardhë

Must Read

Ambasadorja e Japonisë Keiko Haneda largohet, përshëndetet me Xhaferin

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, në takimin e sotëm lamtumirës me...

Përkeqësohet lufta ndërmjet Armenisë dhe Azerbajxhanit

Në veprimet e deritanishme treditore ushtarake ndërmjet forcave të Armenisë dhe Azerbajxhanit rreth rajonit kontestues Nagorno –...

Osmani- Shuica: Zgjerimi i BE-së duhet të vazhdojë paralelisht me diskutimet për të ardhmen e Unionit

Si pjesë e agjendës intensive dy ditore, ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani u takua me...
- Advertisement -

Presidenti amerikan, Barack Obama dhe ministri grek i Financave, Janis Varufaqis zhvilluan një takim të shkurtër dje në mbrëmje në Shtëpinë e Bardhë në kuadër të një ceremonie në kujtim të pavarësisë greke 1830, theksoi një zyrtar amerikan.

Ky zyrtar, i cili u shpreh nën kushtet e anonimatit, nuk dha asnjë detaj tjetër lidhur me këtë takim të rrufeshëm gjatë ceremonisë që nuk ishte e hapur për shtypin.
Zëdhënësi i Obamës, Josh Earnest, kishte nënvizuar dje se një takim zyrtar mes dy krerëve nuk ishte parashikuar.

- Advertisement -

Duke përmendur një shtrëngim të mundshëm duarsh, ai ironizoi mbi njoftimet e bëra nga Athina lidhur me këtë çështje. “Në kuadër të artikujve të këtyre ditëve të fundit, nëse diçka si kjo ndodh, jam i sigurt se ministri grek i Financave do t’iu informojë”, shtoi ai.

Ministria greke e Financave kishte njoftuar të martën se Varufakis do të zhvillonte një takim privat me presidentin amerikan.

- Advertisement -

Varufaqis, i pranishëm në Uashington me rastin e takimeve të FMN-së dhe Bankës Botërore, shfaqi vullnetin e qeverisë për të kryer sa më mirë reformat e kërkuara nga kreditorët me qëllim që ata të zhbllokojnë këstin e ndihmës prej 7,2 milliardë eurosh.

- Advertisement -

Ambasadorja e Japonisë Keiko Haneda largohet, përshëndetet me Xhaferin

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, në takimin e sotëm lamtumirës me ambasadoren e Mbretërisë së Japonisë...

Përkeqësohet lufta ndërmjet Armenisë dhe Azerbajxhanit

Në veprimet e deritanishme treditore ushtarake ndërmjet forcave të Armenisë dhe Azerbajxhanit rreth rajonit kontestues Nagorno – Karabah, janë vrarë gati njëqind...

Osmani- Shuica: Zgjerimi i BE-së duhet të vazhdojë paralelisht me diskutimet për të ardhmen e Unionit

Si pjesë e agjendës intensive dy ditore, ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani u takua me zëvendëskryetaren e Bashkimit Evropian përgjegjëse...

Arrestohet një person nga rrethina e Gostivarit

“Më datë 29.09.2020,  pjesëtarët e policisë nga Njësiti për Kriminalistike, është ndaluar dhe arrestuar i kërkuari S.A.(34) nga fshati Lomnicë e Gostivarit,...

Hasani takoi Zemajn: Përmirësimi i situatës jep mundësinë e rishikimit të masave për qarkullim mes dy shteteve

Pasi dje shkroi në "Fejsbuk" se "së shpejti për kafe në Prishtinë", Ilir Hasani, zëvendësministër i Shëndetësisë sot takoi ministrin e Shëndetësisë...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -