Array

​Jahjaga takohet me vajzat e Kosovës dhe Serbisë

Must Read

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit,...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar...
- Advertisement -

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga zhvilloi një bisedë me vajzat e reja nga Kosova dhe Serbia, pjesëmarrëse në Akademinë e Paqes për Vajzat, duke u përgjigjur në pyetjet e tyre rreth rolit të gruas në shoqëritë tona.
Ajo i përgëzoi vajzat që janë pjesë e kësaj platforme të ndërtimit të urave të bashkëpunimit dhe të paqes së qëndrueshme.

Në këtë takim Jahjaga tha se vajzat dhe gratë janë nxitëse të paqes dhe të ndryshimit në komunitetet e tyre, duke shtuar se kjo ka qenë më se e dukshme edhe në dekadën e fundit kur ishin gratë ato që hodhën hapat e parë drejt ndërtimit të urave të mirëkuptimit midis dy vendeve, bëhet e ditur në një njoftim për media nga Zyra e Presidencës.

- Advertisement -

Presidentja Jahjaga tha se roli i grave dhe vajzave në shoqëri është kyç në çdo fushë të jetës, ato vazhdojnë të përballen me vështirësi të shumta dhe me trajtim jo të barabartë në shoqëri, por theksoi se duke punuar së bashku mund të arrihen ndryshimet të cilat i synojmë.

Jahjaga u premtoi vajzave se do vazhdojë të ofrojë mbështetjen e saj të pakursyer duke mos lejuar politikat ditore të ndikojnë në ndërtimin e bashkëpunimit të ndërsjellë dhe ndërtimin e së ardhmes prosperuese për të gjithë qytetarët pa dallim.

- Advertisement -

Akademia e Paqes për Vajzat është projekt që synon fuqizimin e vajzave dhe ngritjen e tyre profesionale, për të sjellë ndryshime si në nivel lokal edhe atë ndërkombëtar, për të sjellë ndryshime pozitive. Ky projekt implementohet nga organizata Kvinnatill Kvinna.

- Advertisement -

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i Shtëpisë së shëndetit Shkup, Viktor...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit, ekipi tetovar do të jetë...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar se do të suvencionohen pagat...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan me grupin e tifozëve “Komitët”...

Ndotësit do të kapen me dron, nga 18 xhirime, kapet një ndotës

https://youtu.be/IMbCRan-vnM Patrulla ekologjike, me dron fluturon disa herë në javë për të kontrolluar se kush ndotë dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -