Array

​CEPS: Marrëveshjet në Bruksel po e konsolidojnë sovranitetin e Kosovës

Must Read

Grubi – Bregu: Bashkëpunimi rajonal është mundësi për integrim më të shpejtë në BE

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, Artan Grubi sot realizoi takim...

​Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Ka përfunduar takimi i kryeministrit të Kosovës me delegacionin amerikan dhe emisarin Richard Grenell.

Protesta e dytë e nënave në pushim të lindjes dhe e prindërve të fëmijëve deri gjashtë vjeç

Nënat e fëmijëve deri në moshën gjashtëvjeçare dhe ato të cilat janë në pushim të lindjes, sot...
- Advertisement -

Në një analizë të Qendrës për Studime të Politikave Evropiane (CEPS), me seli në Bruksel, thuhet se marrëveshjet e reja të arritura në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë po e konsolidojnë sovranitetin e Kosovës.

Eksperti pranë kësaj qendre, Dushan Reliq, pohon se çdo marrëveshje e re mes Serbisë dhe Kosovës zvogëlon praninë e çfarëdo ndikimi të Beogradit në Kosovë. Në tekst thuhet se edhe pse Beogradi zyrtar mund të pretendojë se mund të ketë ndonjë rol të prekshëm në pjesën veriore të republikës, edhe shpresa më e vogël për një gjë të tillë do të shuhet me përshpejtimin e procesit të anëtarësimit të të dy shteteve në Bashkimin Evropian.

- Advertisement -

Reliq nënvizon se edhe pse pavarësia e Kosovës ende nuk është njohur nga shtete si Rusia, Kina dhe pesë vende anëtare të BE-së, me rrugëtimin e mëtutjeshëm të Serbisë drejt BE-së, çështja e Kosovës do të mund të bëhet një pengesë e përhershme drejt përmbushjes së kësaj aspirate, ashtu siç është rasti me Turqinë, e cila e ka të pamundur anëtarësimin në BE përderisa të ekzistojë problemi i Qipros Veriore.

- Advertisement -

Grubi – Bregu: Bashkëpunimi rajonal është mundësi për integrim më të shpejtë në BE

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, Artan Grubi sot realizoi takim me sekretaren e përgjithshme të...

​Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Ka përfunduar takimi i kryeministrit të Kosovës me delegacionin amerikan dhe emisarin Richard Grenell. Emisari i presidentit Donald...

Protesta e dytë e nënave në pushim të lindjes dhe e prindërve të fëmijëve deri gjashtë vjeç

Nënat e fëmijëve deri në moshën gjashtëvjeçare dhe ato të cilat janë në pushim të lindjes, sot pasdite sërish dolën në protestë...

Pasqyrë ditore të gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave të reja, në botë me koronavirusin e ri deri më tani janë infektuar  31.345,441 persona. Prej tyre kanë vdekur...

Gjukanoviq: Pas zgjedhjeve, të gjithë kanë arsye të jenë të kënaqur

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq deklaroi sot se prania e misionit vëzhgues të Rrjetit evropian të organizatave për monitorimin e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -