Array

​Britania premton mbështetje për Kosovën

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Ambasadori i ri i Britani se Madhe ne Kosove, Ruairi O ‘ Conell ka deklaruar sot se vendi i tij do të vazhdoj të mbështes Kosovën në të gjitha lëmenjtë dhe veçanërisht në lëminë e bashkëpunimit dhe zhvillimit ekonomik.
Gjatë takimit të pare njoftues me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu, ambasadori O’ Connell ka thënë se është koha kur bashkërisht duhet të orientohen në drejtim të zhvillimit ekonomik.

“Kosova ka kaluar fazën e tranzicionit dhe duhet vërtet të bëhet më tepër në zhvillimin ekonomik. Unë premtoj se ne mandatin tim do të bëjë çmos që këto synime të realizohen dhe do të jam njëzë i fuqishëm karshi institucioneve vendore që të luftohen dukuritë negative dhe vërtetë përmes luftës kundër dukurive negative të përmirësohet ambienti i të bërit biznes”, ka thënë ai.
Ambasadori O’ Connell tha se do të angazhohen që në një të ardhme të afërt të ketë sa më shumë biznese nga vendi i tij në Kosovë.

- Advertisement -

“ Rrugëtimi i Kosovës drejtë familjes evropiane duhet të jetë i përqendruar jo vetëm në dimensionin politik por edhe në atë ekonomik”, përfundoi ambasadori britanik.

Kryetari Gërxhaliu duke i uruar mirëseardhje ambasadorit O’ Connel tha se pa mëdyshje Britania e Madhe është njeri ndër partnerët më strategjik të proceseve në Kosovë dhe shprehu falënderimin e OEK-ut për kontributin e këtij shteti mik.

- Advertisement -

“ Është koha kur bashkërisht duhet të drejtohemi ka zhvillimi ekonomik dhe prioritet i prioriteteve të jetë ekonomia. Që të kemi efektet pozitive në ketë drejtim duhet të kemi sundim të rendit dhe ligjit dhe partneriteti me Britaninë e Madhe është i rëndësisë substanciale për ardhmërinë e Kosovës”, tha kryetari i Odës

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -