Array

​BE kërkon bashkëpunim të vendeve të mesdheut kundër terrorizmit

Must Read

Në Kosovë ndihmë pa pagesë për mësues dhe nxënës

Për të ndihmuar mësimin nga distanca KALLXO.com ka lansuar platëformën e asistencës online për mësues dhe nxënësit.

Osmani në Bruksel në takime me përfaqësues të lartë të institucioneve të BE-së

Shkup, 28 shtator – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani që sot ndodhet për vizitë dyditore...

Sot thuhen fjalët përfundimtare për rastin “Dhuna në Qendër”

Gjyqi për dhunën para Komunës së Qendrës në qershor 2013 vazhdon sot me fjalët përmbyllëse të palës...
- Advertisement -

Përfaqësuesja e lartë e Punëve të Jashtme në Bashkimin Evropian, Federica Mogherini u kërkoi vendeve të Mesdheut të riforcojnë bashkëpunimin e tyre me BE-në përsa i përket terrorizmit përballur me një situatë të brishtë dhe larg të zakonshmes.

“Sulmet e fundit terroriste si në Paris ashtu dhe në Tunizi duke përfshirë këtu ato të ditës së djeshme në Egjipt dhe kundër ambasadës marokene në Libi, tregojnë që ne duhet të roforcojmë bashkëpunimin tonë në luftën kundër terrorizmit”, deklaroi Federica Mogherini.

- Advertisement -

Diplomatja italiane u shpreh me rastin e hapjes së një takimi informal të ministrave dhe përfaqësuesve të lartë të Bashkimit Evropian dhe tetë vendeve të Mesdheut në jug të Evropës (Algjeri, Marok, Tunizi, Liban, Izrael, Jordani, Egjipt dhe Autoriteti palestinez).

“Të gjitha vendet e rajonit po përballen me një situatë sigurie të brishtë që është degraduar për shkak të shumë konflikteve të armatosura, veçanërisht në Siri dhe në Libi”, shtoi ajo.

- Advertisement -

“Ne po shikojmë një rritje të radikalizmit tek të rinjtë tanë që janë gjithmonë e më të shumtë që ndjekin thirrjen për xhihad në veri dhe në jug të Mesdheut”, theksoi ajo.

“Mënyra më e mirë për të punuar së bashku për sigurinë e rajonit tonë është riforcimi i bashkëpunimit në të gjitha fushat, të sigurisë, ekonomisë, kulturës dhe politikës”, shtoi Mogherini.

- Advertisement -

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy nënvizoi gjithashtu se terrorizmi përbën një sfidë për të gjithë, Dhe bota myslimane është një viktimë.

Ky takim është i pari i këtij niveli që prej vitit 2008.

- Advertisement -

Në Kosovë ndihmë pa pagesë për mësues dhe nxënës

Për të ndihmuar mësimin nga distanca KALLXO.com ka lansuar platëformën e asistencës online për mësues dhe nxënësit. Në kuadër...

Osmani në Bruksel në takime me përfaqësues të lartë të institucioneve të BE-së

Shkup, 28 shtator – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani që sot ndodhet për vizitë dyditore pune në Bruksel, ku do...

Sot thuhen fjalët përfundimtare për rastin “Dhuna në Qendër”

Gjyqi për dhunën para Komunës së Qendrës në qershor 2013 vazhdon sot me fjalët përmbyllëse të palës mbrojtëse. Në...

Tërmet i ri në afërsi të Malit të Shenjtë

Tërmet me fuqi prej 4.6 ballëve sipas Rihterit, është regjistruar shkurt pas orës 7 sot në mëngjes sipas kohës lokale në pjesën...

Zaev: Qytetarët tanë dhe të BH do të fillojnë të lëvizin vetëm me letërnjoftime

Kryeministri Zoran Zaev, me rastin e 28 Shtatorit, Ditës ndërkombëtare të boshnjakëve  u dërgoi urim pjesëtarëve të bashkësisë boshnjake  në Republikën e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -