Array

​Ambasada e Amerikës në Prishtin​ë, nis shtëpinë e re

Must Read

Ambasadori i ri i BE-së: Me padurim pres ta njoh vendin, duke siguruar mbështetje për integrimin e saj në BE

Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid Gir ka arritur në vend.

Zaev -Cakaj: Qeveria e re është konfirmim për përcaktimet euroatlantike dhe inkurajim për avancimin e rajonit

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Gent Cakaj,...

Mariçiq – Bërns: SHBA është aleat i fuqishëm në reformat për sundimin e së drejtës

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq në takimin e sotëm me ambasadoren e SHBA-së Kejt Bërns tha se...
- Advertisement -

Ishte viti 1996 kur Qeveria amerikane hapi në Prishtinë zyrën e parë të saj, ku prezantohej vlera dhe kultura amerikane në Kosovë.
Më vonë kjo zyre u shndërrua në ambasadë dhe tani po zgjerohet edhe më shumë.

Kjo ambasadë e cila tashmë udhëhiqet nga Tracy Ann Jacobson, ka nisur sot punën për ndërtimin e objektit të ri në lagjen “Arbëria” në kryeqytet, raporton KosovaPress.

- Advertisement -

Përreth kësaj hapësire është bllokuar edhe qarkullimi i automjeteve, në rrugën që të qon tek ndërtesa e re e komunës së Prishtinës.

Dhënia në shfrytëzim e tokës ku po ndërtohet ky objekt është dhënë qysh në vitin 2009, ku kryetari i atëhershëm i komunës së Prishtinës Isa Mustafa dhe ish – ambasadorja e SHBA-ve në Kosovë nënshkruan një memorandum.

- Advertisement -

Kjo tokë prej pesë hektarësh është dhënë në shfrytëzim për 99 vjet. Ndërtimi i saj ishte paraparë të niste në vitin 2013 dhe të inaugurohej në vitin 2015, por kjo nuk ka ndodhur deri më sot.

Kajdanov kishte vlerësuar atëherë se më këtë tokë sigurohet që populli amerikan mund të themelojë një prani moderne edhe efektive diplomatike në Prishtinë./KosovaPress

- Advertisement -

Ambasadori i ri i BE-së: Me padurim pres ta njoh vendin, duke siguruar mbështetje për integrimin e saj në BE

Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid Gir ka arritur në vend. “Arrita në Shkup....

Zaev -Cakaj: Qeveria e re është konfirmim për përcaktimet euroatlantike dhe inkurajim për avancimin e rajonit

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Gent Cakaj, ministër për Evropë dhe Punë...

Mariçiq – Bërns: SHBA është aleat i fuqishëm në reformat për sundimin e së drejtës

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq në takimin e sotëm me ambasadoren e SHBA-së Kejt Bërns tha se ai pret mbështetje të fuqishme...

Ish deputetët dëshmuan për ngjarjet e 27 prillit, Xhaferi nuk u paraqit për shkak të obligimeve të tij

Seanca kuvendore e 27 prillit të vitit 2017 me kërkesë të LSDM-së, është caktuar të vazhdojë ditën e ardhshme më 28 prill....

Një kumanovar për pak do të paguante 10 mijë euro, duke menduar se i shpëton vajzën dhe dhëndrin nga burgu

Një kumanovar (86) ka qenë viktimë potenciale të një mashtruesi i cili i ka kërkuar para për dhëndrin e tij të mos...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -