Zelanda e Re fiton betejën me Covid-19, 100 ditë pa raste të reja

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Zelanda e Re ka kaluar 100 ditë pa regjistruar një rast të vetëm të korona virusit nga komuniteti, diçka që duket se është e vështirë të imagjinohet në krahasim me betejën që Australia po përballet.

Kryeministrja, Jacinda Ardern e futi kombin e saj në një nga pengesat më të ashpra në botë në mars, rastin e fundit me koronavirus e ka shënuar më 1 maj.

- Advertisement -

Kjo ishte vetëm 63 ditë pasi kombi i ishullit prej pesë milionësh raportoi infeksionin e tij të parë më 28 shkurt, transmeton tv21.tv.

Zelanda e Re ka regjistruar 1 mijë e 219 infeksione dhe 22 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

- Advertisement -

Australia kishte raportuar 20 mijë e 227 raste të koronavirusit që nga e premtja 7 gusht. Vdekja kombëtare u rrit në 278 pasi Victoria raportoi 466 infeksione dhe 12 raste të reja të shtunën. Shteti po lufton me një valë vdekjeprurëse të dytë të infeksioneve pas shkeljeve të pretenduara të sigurisë brenda programit të tyre të karantinës në hotel.

Ka më shumë se 19.2 milionë raste me koronavirus në të gjithë botën dhe të paktën 719 mijë e 800 njerëz kanë vdekur.

- Advertisement -

Ardern është vlerësuar për trajtimin e pandemisë duke prezantuar me shpejtësi masa të rrepta për të eleminuar virusin vdekjeprurës.

Tre masa janë përshëndetur si shtytësit pas suksesit të Zelandës së Re, përfshirë: kontrollet kufitare, bllokimet dhe kontrollet e bazuara në raste./21Media

- Advertisement -
  • Tags
  • 2

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -