ZGJEDHJET

Array

Zaev: VMRO-DPMNE pa urim për BE, opozita demanton, ia ka uruar popullit por jo Zaevit

Must Read

Testi PCR për shtetasit e Kosovës, reagoi ministri i Shëndetësisë së Kosovës

Ministri i Shëndetësisë së Kosovës, Armend Zemaj ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut...

Armend Dallku ka folur pas incidentit gjatë ndeshjes mes Gjinalit dhe Prishtinës

Trajnerit të Prishtinës i është hedhur sprej në sy nga policia, pas një sherri të krijuar në...

Sela: Nuk i takon Kërçovës së Mefail Zajazit të votojnë komunistët!

Aleanca për Shqiptarët bashkë me partnerin e koalicionit Alternativën nën moton "Tash është koha" mbajti tubimin qendror...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

- Advertisement -

Një ditë pas vendimit për fillim të negociatave, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, tha se marrja e datës është vendim inkurajues në këto momente të vështira me koronavirusin dhe krizën ekonomike, andaj të gjithë duhet të jemi krenarë. Ai theksoi se pas kësaj BE menjëherë do të miratojë ndihmë financiare prej 66 milion eurove për vendin tonë. Për vendimin për start të negociatave arritën shumë urime nga liderët e Evropës, partitë e koalicionit, por je edhe nga opozita, tha Zaev.

“Me vendime të guximshme, Qeveria, Parlamenti së bashku me popullin tonë ia dolëm. Urime arritën nga të gjithë, nga të gjithë ambasadorët, liderët e BE, nga komesari Han, nga shumë anëtarë të Komisionit evropian, aktual dhe të më hershëm, arritën urime nga partitë politike, nga partnerët e koalicionit, por jo edhe nga opozita, por do të ishte mirë që t’ia urojnë popullit tonë”, deklaroi Zaev.

 Deklarata se nuk ua kemi uruar qytetarëve vendimin për fillim të negociatave nuk është e sate, por nuk kemi për qëllim t’ia urojmë edhe Zaevit, thonë nga opozitarja VMRO-DPMNE.

- Advertisement -

“VMRO-DPMNE që ditën e djeshme por edhe sot e përshëndeti vendimin pozitiv të Këshillit të ministrave të BE-së. Në lidhje me dilemën që e ngritin nga LSDM, a planifikojmë t’ia urojmë Zoran Zaevit, përgjigjja është e shkurtë dhe e qartë – JO”, tha Arsovski.

 Për masat ekonomike që LSDM I propozoi dhe për të cilat kishte reagime të mëdha, Zaev tha se do të vijojë periudhë e vështirë në të cilën duhet të kursehet.

“Duhet të mbështesim të punësuarit, duhet ta mbështesim ekonominë dhe kompanitë për shkak se në mënyrë dominante ata e mbushin buxhetin. Pritshmëritë janë se pagesa e të ardhurave janë mes 30-40%. D.m.th. na mungon rreth 60%. 30% do t’I kompensojmë nëse sigurojmë kredi prej 1 miliardë e 200 milion, ndërsa për momentin na ofrohen jo më shumë se 600 milion”, tha Zaev.

 Nga opozita akuzojnë se pushteti pa nevojë po shpenzon para.

“Përderisa qytetarët dhe ekonomia në Republikën e Maqedonisë po përballen me pandeminë e koronavirusit dhe kur çdo denarë është i rëndësishëm në atë luftë, Qeveria në mënyrë enorme po harxhon”, deklaroi Dimçe Arsovski.

 

Për propozimin e ministres së drejtësisë, Renata Deskoska, që në këtë periudhë të mos paguhen para nga Buxheti partive, Zaev thotë se LSDM pajtohet, por a do ta mbështes BDI propozimin në Qeveri, tha se partitë tjera duhet vetë të vendosin. Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski theksoi se ata do të heqin dorë nga paratë nëse ministrat heqë dorë nga pagat.

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Armend Dallku ka folur pas incidentit gjatë ndeshjes mes Gjinalit dhe Prishtinës

Trajnerit të Prishtinës i është hedhur sprej në sy nga policia, pas një sherri të krijuar në mesin e fushës, pas përfundimit...

Sela: Nuk i takon Kërçovës së Mefail Zajazit të votojnë komunistët!

Aleanca për Shqiptarët bashkë me partnerin e koalicionit Alternativën nën moton "Tash është koha" mbajti tubimin qendror në sheshin e qytetit të...

Qeveria solli vendim për kufijtë, prej nesër PCR test për shtetasit e Kosovës, Serbisë, BeH-së dhe Malit të Zi

Qeveria e Maqedonisë së Veriut solli vendim për kufijtë. Ka miratuar propozimin e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse, për çfarë prej nesër, çdo...

Protesta në Beograd, digjen tri makina policore, tentativë për hyrje në Kuvendin e Serbisë

https://youtu.be/0JpBAKYDAYM “Prej nesër do të ndalohet çdo tubim në vende publike me më shumë se 5 persona...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -