Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Must Read

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën...

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së Holandës në vendin tonë.

Në takim, siç kumtoi shërbimi qeveritar për shtyp, u shprehën urime për formimin e Qeverisë së re në pajtim me afatet ligjore dhe kushtetuese. Me atë rast u konstatua se në fillim të funksionimit të Qeverisë, janë të dukshme ambiciet dhe planet për punë efikase të Qeverisë. Në takim, qëndron në kumtesë, u vlerësua se marrëdhëniet e mira fqinjësore janë vlerë edhe për vendin tonë edhe për rajonin dhe se ekziston klimë relaksuese në vend për punë të përkushtuar në plan të brendshëm.

“Është i përbashkët qëndrimi se sferat, të cilave duhet t’iu kushtohet vëmendje e posaçme në periudhën në vijim janë sundimi i së drejtës dhe lufta kundër krimit dhe korrupsionit, ku është bërë progres i madh në legjislaturë, e cila tani duhet tërësisht të implementohet”, thuhet në kumtesë.

Kryeministri Zaev sqaroi se Qeveria është fuqimisht e përkushtuar në këto prioritete.

“Tani është koha për rezultate në planin e ekonomisë, sundimit të së drejtës dhe luftës kundër korrupsionit. Jemi të fokusuar të vendosim drejtësi funksionale, për luftë efikase me krimin dhe korrupsionin dje për zhvillim të ekonomisë. Pas zgjidhjes së çështjeve bilaterale me fqinjët, siç tregoi edhe takimi në Athinë, hapëm mundësi për bashkëpunim më intensiv ekonomik edhe në nivel rajonal, që do të sjellë benefite ekonomike për qytetarët e shteteve tona”, tha kryeministri Zaev.

Në takim u bisedua edhe për mundësitë për ndihmë dhe mbështetje nga Holanda në sferat e rëndësishme në procesin eurointegrues si dhe për intensifikim të bashkëpunimit bilateral mes Maqedonisë së Veriut dhe Holandës në sferën e ekonomisë.

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të jetë në mes Khabib NurmagoMedov...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por ky nuk ishte rasti i...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën rruget e Napolit, të indinjuar...

Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës.

Kryeministri Edi Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës së tij më zonjën Linda Rama.  Rama ka ndarë me...

Spitalet plot, do të shërohemi jashtë shtetit? Filipçe: Jemi gati edhe për momente të tilla

https://youtu.be/kmDRVt4Vk5s Kapacitetet spitalore do të zgjerohen, kurse stafi mjekësor do të plotësohet. Ministri Venko Filipçe gjatë vizitës...

More Articles Like This