Zaev: Rreth 200 milionë euro përkrahje financiare vjetore për bujqësinë dhe zhvillimin rural në mandatin e ri

Must Read

Supremja konfirmoi dënimet me burg për Gruevskin, Popovskin dhe Jankullovskën

Gjykata Supreme ka hedhur poshtë ankesat e parashtruara nga të dënuarit në rastin “Tanku”, Nikolla Gruesvki, Gordana...

Janë sanksionuar 513 shoferë në Shkup

Ministria e Punëve të Brendshme gjatë ditës së djeshme vazhdoi me kontrolle të intensifikuara në fushën e...

Henkok: Po përkeqësohet situata në Britani të Madhe, karantina opsioni i fundit

Ministri britanik i Shëndetësisë, Met Henkok deklaroi se është duke u përkeqësuar situata në vend dhe se...
- Advertisement -

Tre vite LSDM-ja përmes Qeverisë që e udhëheq tregon se çka do të thotë kujdesi për bujqit. Me politika të përgjegjshme dhe të ndershme, e kemi kthyer dinjitetin e bujkut tonë, e çmojmë dhe vlerësojmë punën e tij. Për vetëm tre vite përkrahja financiare në bujqësi arriti vlerën rekorde prej 430 milionë euro dhe arrin deri te bujqit e vërtetë individuale, tha lideri i LSDM-së, Zoran Zaev.

Ai shtoi se subvencionet janë rritur dhe se tërë pagesa sot është joselektive, e rregullt dhe, siç tha, që është më me rëndësi, me kohë, ndërsa bujqit paratë i marrin atëherë kur kanë nevojë më shumti për to.

- Advertisement -

“Për prodhimin e duhanit, sipas të cili është e njohur komuna Krivogashtani, por edhe tërë rajoni i Prilepit, kemi siguruar rritjen e subvencioneve dhe atë 80 denarë për klasin e parë, 70 denarë për të dytin dhe 60 denarë për të tretin, të katërtin dhe klaseve shtesë. Kjo do të thotë më shumë para te bujqit, të cilët e kultivojnë këtë kulturë, por edhe motiv që të kultiuvojnë klase më cilësore të duhanit. Këtë vit bujqit të cilët kanë prodhuar duhan, kanë mbledhur në buxhetet e tyre familjare më shumë se 125 milionë euro”, tha ai.

Kryetari i LSDM-së thotë se angazhimi i kësaj partie gjatë katër viteve të ardhshme është i qartë – përkrahje ndaj prodhuesve të duhanit, por edhe ndaj të gjithë bujqve, kopshtarëve dhe blegtorëve të vazhdojë të rritet sa më shumë.

- Advertisement -

Jemi të bindur, thotë ai, se bujqit shohin se kush me të vërtetë kujdeset për ta, e kush 11 vite si pushtet dhe tre vite si opozitë manipulon dhe e shkel mundin e tyre. Për këtë shkak, vazhdoi, është i bindur se më 15 korrik bujqit do të zgjedhin subvencione më të larta, plasman të sigurtë dhe më shumë para në buxhetet e tyre dhe nuk do të lejojnë që sërish VMRO-DPMNE-ja të shkel ndaj punës së tyre./MIA

Во новиот мандат обезбедуваме 200 милиони евра годишна финансиска поддршка за земјоделството и руралниот развој.Важно…

Gepostet von Zoran Zaev am Mittwoch, 1. Juli 2020
- Advertisement -

Supremja konfirmoi dënimet me burg për Gruevskin, Popovskin dhe Jankullovskën

Gjykata Supreme ka hedhur poshtë ankesat e parashtruara nga të dënuarit në rastin “Tanku”, Nikolla Gruesvki, Gordana Jankullovska dhe Gjoko Popovski dhe...

Janë sanksionuar 513 shoferë në Shkup

Ministria e Punëve të Brendshme gjatë ditës së djeshme vazhdoi me kontrolle të intensifikuara në fushën e trafikut, me ç’rast gjithsej në...

Henkok: Po përkeqësohet situata në Britani të Madhe, karantina opsioni i fundit

Ministri britanik i Shëndetësisë, Met Henkok deklaroi se është duke u përkeqësuar situata në vend dhe se numri i pacientëve të hospitalizuar...

OBSH: Numri i të infektuarve në Evropë mbi kulmin që nga marsi

Rastet e reja javore me koronavirus në Evropë e ka tejkaluar numrin e të infektuarve nga piku që nga marsi, bëri të...

Mbi 30 milionë të infektuar me Covid-19 në botë

Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në të gjithë botën ka kaluar 30 milionë, sipas shifrave nga Universiteti Johns Hopkins në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -