STATISTIKAT E ÇMENDURA TË SALAH NË PREMIER LEAGUE

0

Mohamed Salah mbrëmë është zgjedhur lojtari më i mirë i sezonit në Ligën Premier të Anglisë

Salah ka pasur një sezon fantastik me skuadrën e tij  Liverpool duke arritur statistika të çmendura dhe duke thyer shumë rekorde.

Mohamed Salah në Premier League 2017/18 (deri tani):

Statistikat: 33 ndeshje,31 gola 9 asiste, 76 driblime të kompletuara, 57 shanse të krijuara.

Çmimet: – 6 herë lojtari i muajit tek Liverpool – 5 herë goli i muajit tek Liverpool – 4 herë lojtari i muajit në Premier League nga fansat – 3 herë lojtari i muajit në Premier League.

Rekordet: – Lojtari afrikan me më së shumti gola brenda një sezoni në histori të PL.

– Lojtari me më së shumti gola në sezonin debutues në histori të PL.

– Lojtari me më së shumti gola në histori të PL (31 – nivel me 3 të tjerë, deri tani).

– Lojtari që shënon në më së shumti ndeshje të ndryshme në histori të PL (23 – deri tani).

– Lojtari me më së shumti gola në të gjjtha garat me Liverpool në një sezon (formati i ri)

Edhe 3 ndeshje në Premier League, edhe 2 + 1 ndeshje në garat tjera, dhe me mundësi edhe disa rekorde të thyera deri në fund.