“REPUBLIKA E MAQEDONISË SË ILINDENIT”, OPSIONI ZYRTAR ME TË CILIN PO NEGOCIOHET ME GREQINË

0

Republika Maqedonisë së Ilindenit është zyrtarisht kompromisi dhe opsioni për të cilin po diskutojnë kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe Kryeministrin grek Alkesis Cipras, për zgjidhjen e çështjes së emrit. Kështu deklaroi kryeministri Zoran Zaev pas takimit, në të cilin i informoi liderët politik, në lidhje me negociatat të cilat po zhvillohen me Greqinë.

Ai kërkoi mbështetje nga të gjitha partitë dhe qytetarët pasi siç tha është hap shumë u madh.

I cili mund të mbyll çështje 25 vjevare.

Nga ana tjetër kryetari i VMRO DPMNE-së Hristijan Mickoski tha se për partinë e tij është ipa pranueshëm ndërrimi i emrit kushtetues së Maqedonisë.