MESSI FESTON DITËLINDJEN, JA SA VJET I MBUSHË SOT

0

Ylli i Argjentinës, Lionel Messi, i cili luan rolin kryesor te klubi spanjoll, Barcelona sot feston një datë të rëndësishme.

Fituesi i 5 herë i Topit të Artë, Lionel Messi sot ka ditëlindjen. Ai ë shtë i lindur më 24 qershor të vitit 1987 dhe sot i mbushë 31 vjet, shkruan rtv21.tv

Messi shpeshherë konsiderohet si lojtari më i mirë në botë dhe konsiderohet nga shumë lojtarë si më i madhi i të gjitha kohërave, Messi ka një rekord prej pesë çmimeve në Ballon d’Or (çmim vjetor i futbollit i paraqitur nga France Football) katër nga të cilët ai fitoi rresht dhe një rekord- pesë Këpuca të Arta Europiane. Argjentinasi ka kaluar të gjithë karrierën e tij profesionale me Barcelonën, ku ka fituar 32 trofe, duke përfshirë nëntë tituj të La Ligës, katër tituj të Ligës së Kampionëve dhe gjashtë Copas del Rey. Si një golashënues i pabesueshëm dhe një lojtar kreativ, Messi mban shënimet për shumicën e golave ​​zyrtare të shënuar në La Liga (383), një sezoni La Liga (50), një sezon futbollistik në Evropë (73), një vit kalendarik (91) El Clásico (26), si dhe ato për shumicën e ndihmave në La Liga (149) dhe Copa América (11). Messi  ka shënuar mbi 600 gola të karrierës për klubin dhe vendin.