DHUNIMI I 8 VJEÇARES NGJALL DEBAT TË NXEHTË NË INDI

0

Një bandë e gangsterëve ka dhunuar dhe pastaj vrarë një vajzë 8 vjeçare në Indi. Ky rast ka ngjallur reagime të mëdha në gjithë vendin, të shoqëruara me protesta. Trupi i Asifa Bano ishte gjetur me 17 janar në një mal në vendin e administruar nga India, të quajtur Kashmir. Vajza i takonte një fisi nomad mysliman.

Njerëzit janë të zemëruar që krimet e tmerrshme si ky janë bërë pjesë e fesë. Policia ka arrestuar tetë burra, duke përfshirë edhe një ish-pjesëtar të qeverisë, pesë policë dhe një të ri, në lidhje me rastin e vdekjes së 8 vjeçares, përcjell Kp.

Megjithatë, arrestimet dërguan në protesta nga pjesëtarë të komunitetit Hindu, së cilit i përkasin të dyshuarit. India është vendi prej nga bota merr lajmet për dhunimet më të tmerrshme dhe të frikshme ndaj vajzave dhe grave.

unnamed-2-31