KADRIU: LIGJI PËR GJUHËT NUK ËSHTË NË KUNDËRSHTIM ME KUSHTETUTËN

643
0
SHPËRNDAJE

Gjykatësi i porsazgjedhur i Kushtetueses në Maqedoni, Osman Kadriu vlerëson se Ligji për gjuhët, që sapo është votuar në Kuvendin e Maqedonisë, është kushtetues.

”Mendimi im si jurist është se ligji është në përputhje me Kushtetutën dhe normat kushtetuese. Çështja e gjuhës garantohet me Kushtetutë.

Me këtë ligj vetëm se parashihet teknika se si të përdoret zbatimi i gjuhës shqipe”, thotë Kadriu.

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU