VMRO-DPMNE NUK LËSHON PE, INSPIROHEN NGA DEKLARATA E HANIT, LIGJI PËR GJUHËT TË KTHEHET NGA FILLIMI

550
0
SHPËRNDAJE

VMRO- DPMNE nuk vlerëson se pengimi i miratimit të ligjit për gjuhët paraqet sjellje destruktive. Nga kjo parti insistojnë se propozim/ligji duhet të kthehet në procedurë parlamentare që nga fillimi. Ata pretendojnë se edhe deklaratat e komisionerit Johanes Han kur tha se ligji nuk është kërkesë e BE-së, flet se ai duhet të sillet me procedurë të rregullt, bashkë me debatin publik ku do të përfshiheshin edhe ekspertët. Edhepse kryetari i Komisionit parlamentar për çështje evropiane, Artan Grubi e anuloi mbledhjen e komisionit që e pati caktuar për më 22 nëntor, ku në rend dite do të ishte ligji për gjuhët. Duke kujtuar deklaratën e Hanit, nga shumica parlamentare kanë thënë se deklarata e tij ka të bëjë me prioritetet aktuale për reformat, dedikuar eurointegrimeve, ndërsa ligji për gjuhët është marrëveshje mes partnerëve të koalicionit.  Për propozim-ligjin në fjalë VMRO-DPMNE ka propozuar 83 amendamente, LSDM 4 dhe Lëvizja Besa 2 amendamente.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU