HUMBJE E MADHE PËR MUZIKËN DHE KULTURËN

1268
0
SHPËRNDAJE

Ndarja nga jeta në mënyrë të parakohshme e kompozitorit të shquar Aleksandër Lalo, ka tronditur mbarë opinion publik. Personalitete të shumta të botës së artit e politikës kanë shprehur hidhërim për shuarjen e Maestro Lalos, i cili ndërroi jetë të dielën në moshën 68 – vjeçare nga një atak në zemër.

“Ndarja nga jeta e kompozitorit tonë të shquar Aleksandër Lalo përbën një humbje për botën e muzikës dhe kulturës. Por veprat e tij frymëzuese do mbeten përgjithmonë”, ishte mesazhi që Presidenti i Republikës, Ilir Meta përcolli për ndarjen nga jeta të Lalos.

“Aleksandër Lalo, poeti i tastierës u nda nga jeta duke lënë pas një pemë të bukur mbushur plot me cicërima. U prehtë në paqe”, shkruajti Kryeministri Edi Rama, në mesazhin e tij të ngushëllimit.

Ndërsa Ardit Gjebrea, në një reagim në rrjetet sociale shkruajti: “Eh çfarë kompozitori humbëm sot… dhe sa shpejt…Paqe për ty i dashur Aleksandër Lalo dhe mirënjohje për muzikën që na dhurove”.

I shokuar nga ky lajm u shpreh edhe Shpëtim Saraçi, i cili po në rrjetet sociale shkruajti.

“Sandër të njohën pak. Të faleminderit për gjithçka na trashëgove. Do kemi mall për gjithçka tënden. E kishim lënë që do bënim 1 koncert të madh LIVE sëbashku…Na e bëre me hile… Jeta kjo qenka i dashur Sandër. Pushofsh në paqe mik i dashur”.

Aleksandër Lalo mbante titullin “Mjeshtër i Madh”. Ai qëndronte pas shumë kompozimeve për filma të njohur të kinematografisë shqiptare dhe melodive të këngëve të shumta në festivale.

Së fundmi, Maestro Lalo ishte pjesë e produksionit më të ri të Televizionit Klan, “C’est la vie” si kryetar i jurisë, duke përcjellë për publikun jo vetëm mendimin e tij prej profesionisti, por edhe humor e batuta.

Homazhet për të po mbahen këtë të hënë në ambientet e RTSH.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU