HAHN KOMPLIMENTON RAMËN, KA PROGRES KUNDËR DROGËS DHE AZILANTËT

574
0
SHPËRNDAJE

Eurokomisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn ndodhen në Shqipëri në një periudhë të nxehtë debati politik, ku opozita akuzon mazhorancën për lidhje me krimin. Pas një takimi me Kryeministri Rama, Hahn theksoi se vlerësimi për çeljen e negociatave bazohet mbi fakte dhe jo thashetheme. Hahn pranoi se është bërë progres në Shqipëri. Përmendi si suksese luftën ndaj kanabisit dhe reduktimin e azilkërkuesve. Kryeministri e garantoi se do të kërkojë sa më shumë konsensus për ambicjen europiane.

Komisioneri për zgjerim Johanes Hahn nuk jep nje datë se kur Shqipëria mund të nisë çeljen e negociatave për anëtarësim me BE. Në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama, Hahn është mjaftuar vetëm me deklarimin se ai personalisht është gatshëm për të dhënë një raport pozitiv për Shqipërinë. Ndërkaq, ai ka përsëritur detyrat që duhet të përmbushë Shqipëria.

“Në vlerësimin tonë Shqipëria është në rrugën e duhur dhe aspirata europiane duhet të jetë një objektiv kombëtar që mbështetet nga të gjithë elementët, partitë politike, shoqëria civile e madje edhe media. Ne bazohemi te faktet dhe jo te thashethemet dhe aludimet. Ne do të nxjerrim një strategji për Ballkanin në muajin Shkurt dhe për herë të parë pas 15 vitesh do të ketë edhe një samit të Ballkanit që do të organizohet nga Presidenca Bullgare në Maj të 2018”, u shpreh Johanes Hahn, Komisionari për zgjerim i BE-së.

Ndërkaq, kryeministri Edi Rama theksoi se shqiptarët e meritojnë tashmë familjen europiane.

“Sot jemi në kushtet kur nga njëra anë mund ta themi me plot gojën që Shqipëria meriton që të hapë negociatat përsa na takon dhe nga ana tjetër, pavarësisht si dhe qysh procesi do të zhvillohet ne do të vazhdojmë të konsolidojmë pozicionin tonë në lidhje me këtë aspiratë të të gjithë shqiptarëve”, theksoi Edi Rama, Kryeministër.

Komisioneri Hahn do të qëndrojë 2 ditë në Shqipëri. Gjatë paradites ai mori pjesë në konferencën dedikuar medias, nga ku deklaroi se “liria e medias është një vlerë thelbësore e BE-së dhe kusht i pa-negociueshëm për çdo vend që aplikon për në familjen evropiane. Ndërsa Rama, i njohur për kritikat e shumta ndaj medias, tha se kjo e fundit duhet të jetë më e përgjegjshme.

Përgatiti: Zimer Jashari

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU