NDËRROI JETË YLLI I KLASIKËVE FRANCEZË

835
0
SHPËRNDAJE

Ajo ishte emër i njohur i kinematografisë franceze

Një prej yjeve të njohura të filmit francez, Danielle Darrieux ndërroi jetë në Bois-le-Roi në Francë.

100-vjeçarja e lindur në Bordeaux ishte aktore, këngëtare dhe valltare e talentuar, prandaj kishte edhe shumë oferta. Ajo paraqit në disa komedi gjatë viteve ‘30, derisa rolin e parë kryesor e luajti i  në vitin 1934.

Aktorja  u martua në vitin 1935 me regjisorin Henri Decoin.

Darrieux  perfromancën e fundit në filma amerikanë e kishte në vitin 1956 në “Alexander the Great”, ndërsa në vitin 1985 ajo mori çmimin e nderit “Honorary Cesar Award”.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU