KROACIA HARTOI STRATEGJI PËR PRANIMIN E EUROS

821
0
SHPËRNDAJE

Banka Popullore Kroate (BPK) ka hartuar një strategji për hyrjen e vendit në Eurozonë dhe pranimin e euros si valutë të sajën, shkruan gazeta “Veçernji list”.

Strategjia e BPK përmban edhe analizë të rreziqeve të cilat dalin nga heqja e valutës së vet dhe pranimin e euros.

Kryeministri kroat Andrej Plenkoviq angazhohet për hyrjen në Eurozonë.

Kushtet kryesore për hyrjen janë borxhi nën 60 për qind nga bruto prodhimi vendor dhe relativisht deficit të ulët.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU