NUK TËRHIQET PROJKET LIGJI PËR SHQIPEN, OPOZITA I BLLOKON FOLTOREN XHAFERRIT

520
0
SHPËRNDAJE

Para se të konfirmohet rendi i ditës në seancën e sotme të kuvendit me kërkesë të njërit prej grupeve të deputetëve të VMRO-DPMNE-së, kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi dha pauzë, pasi paraprakisht nuk u pranua kërkesa e Ilija Dimovskit që të tërhiqet Propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve, për shkak siç tha, shkeljes me vetëdije të procedurave. Kërkesa nuk u pranua pasi për të votuan 40 deputetë, ndërsa 60 ishin kundër,Xhaferri tha se krytera është ai dhe ai do të vendos cili trup do të vendos për propoyim të caktuar ligjorë , ashtu sic e sheh rregullorja e kuvendit.Pas atij momenti deputet e opozitës Maqedonase kanë bllokuar foltoren e kryeparlamentarit Xhaferri.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU